Wielogodzinne kolejki przy składaniu wniosków 500+? Ratusz tego nie potwierdza

Nasze czytelniczki dziś od rana alarmują, że muszą stać przez wiele godzin w kolejce aby pobrać wniosek na świadczenie 500 +, a następnie go złożyć. Urząd Miejski w Elblągu, oficjalnie, takich informacji nie potwierdza. Według urzędników wszystko przebiega bardzo sprawnie i pod nadzorem zwierzchników.  Ratusz przypomina, że wnioski można pobrać i złożyć również przez internet.

Nasze Czytelniczki twierdzą, że w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Jaśminowej dzieją się dantejskie sceny. Wszystko przez ilość osób, które już na początku sierpnia br. postanowiły złożyć wnioski o świadczenie z programu rządowego 500+.

– Trzeba stać przez kilka godzin aby pobrać wniosek. Następnie kolejne kilka godzin aby go złożyć. Pracują tam tylko trzy okienka. Reszta nieczynna. Jest upał. Kobiety z małymi dziećmi na rękach nie są w stanie tyle czekać. Ludzie wychodzą na zewnątrz, ponieważ w środku jest bardzo duszno. Urzędnicy nie przygotowali się na ten moment, gdy ludzie chcą składać wnioski – informuje nas jedna z elblążanek.

Inna dodaje, że w ubiegłym roku wszystko działało sprawniej.

– Otwarte były wszystkie okienka. Urzędnicy obsługiwali szybciej. Były mniejsze kolejki – mówi. – Teraz wszystko jest jakby przedłużane.

Zaskoczony takimi informacjami jest Łukasz Mierzejewski, z biura prasowego prezydenta miasta.

– Departament Świadczeń Rodzinnych przygotował się odpowiednio do tego okresu. Według naszych informacji nie tylko pracują wszystkie okienka (jest ich pięć) ale również oddelegowano kolejnych urzędników do pomocy przy wypełnianiu wniosków. Zdarza się bowiem, że elblążanie przychodzą z pustymi drukami i proszą o pomoc w ich wypełnieniu. Żaden urzędnik takiej pomocy nie odmawia. Z naszych informacji wynika, że jeśli są kolejki, to maksymalnie trwają do godziny czasu – mówi Łukasz Mierzejewski. – Oczywiście zdarzają się nerwowe sytuacje, gdy po sprawdzeniu wszystkich danych okazuje się, że świadczenie się danej osobie nie należy. Niestety, tu odpowiednie unormowania narzucił już ustawodawca.

Jak dodaje Łukasz Mierzejewski, w Elblągu uprawnionych do świadczeń z programu 500 + są 7043 rodziny, w tym 10028 dzieci.

– Łatwo sobie wyobrazić, że tyle osób na raz, które przyszły na początku miesiąca, mogą powodować kolejki przy załatwieniu tych spraw – dodaje Łukasz Mierzejewski. – Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Departament Świadczeń Rodzinnych, tak więc wiemy, jaka jest sytuacja na sali budynku przy ul. Jaśminowej.

Ratusz informuje, że zarówno pobrać wnioski, jak i złożyć można przez internet.

Wnioski są do pobrania bezpośrednio w Departamencie Świadczeń Rodzinnych UM (ul. Jaśminowa 11) lub pod linkami:

Rodzina 500 plushttp://um-elblag.samorzady.pl/art/id/39613

Świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnegohttp://um-elblag.samorzady.pl/art/id/15286

W przypadku programu 500+, jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia br., to wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31.10 br. W przypadku wniosku złożonego we wrześniu br. wypłata za październik nastąpi do 30.11 br. Jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni złożą wniosek w październiku br., to wypłata nastąpi w grudniu 2017 roku. UWAGA! W przypadku wniosków złożonych w listopadzie i grudniu br. wypłata świadczenia nastąpi od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Wnioski o świadczenia można składać również drogą elektroniczną (portal Empatia, bankowość elektroniczna, PUE ZUS, ePUAP).

Szczegółowych informacji w sprawie zmian i pomocy w składaniu wniosków udzielają pracownicy Departamentu Świadczeń Rodzinnych UM.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register