Willa Gronaua znów na sprzedaż. Czy tym razem znajdzie się nabywca?

Miasto chce sprzedać wyjątkowy obiekt w naszym mieście. To piękna architektonicznie, ale potwornie zaniedbana Willa Gronaua. O jej sprzedaży zdecydował jeszcze prezydent Jerzy Wilk. Teraz ogłoszenie ponownie publikuje prezydent Witold Wróblewski. Jednak stan zniszczeń obiektu budzi wątpliwości.

Jeśli znajdzie się nabywca na zakup tego obiektu, ewentualny remont będzie musiał prowadzić pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Sama lokalizacja obiektu nie jest też tu wielkim atutem. Willa wciśnięta jest pomiędzy inne zabudowania. Cena wywoławcza to 381 tys. Zł (w 2015 r. Miasto próbowało obiekt i działkę sprzedaż za 600 tys. zł). Przetarg obejmuje dwa budynki i działkę.

Z uwagi na wpisanie budynku nr 10 – Willi Grunau’a do rejestru zabytków, przyszłemu Nabywcy w części dotyczącej przedmiotowego budynku, udzielona zostanie bonifikata w wysokości 50% wylicytowanej ceny nieruchomości, rozliczonej proporcjonalnie do jej udziału w całej nieruchomości.

Jeszcze do niedawna obiekt był zamieszkany przez pięć rodzin, zarządzał nim Zarząd Budynków Komunalnych. Przez kilkadziesiąt lat budynek nie był w ogóle remontowany. Miasto rozpoczęło więc wykwaterowania rodzin tam mieszkających.

Jeszcze w 2014 r. władze miasta zastanawiały się, czy obiekt sprzedać czy też oddać organizacji pozarządowej, która mogłaby starać się o pozyskanie środków pozabudżetowych na remont willi. Zdecydowano jednak o sprzedaży nieruchomości.

– Widziałem wiele zabytków jeszcze w gorszym stanie, które udało się uratować. Mam nadzieje, że ta neogotycka willa również znajdzie dobrego właściciela, jednak jej remont może pochłonąć miliony złotych – mówił dwa lata temu miejski konserwator zabytków Dariusz Barton.

Obiekt można oglądać w dniach od 21 sierpnia 2017 r. do 25 sierpnia 2017 r. w godzinach od 10.00 do 14.00, po uprzednim uzgodnieniu terminu i godziny oględzin pod numerem telefonu 55 221-20-18, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Przetarg odbędzie się w dniu 11 września 2017 r. o godz. 10.00, w sali nr 300 A Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Willa przy ulicy Pułaskiego należała do niemieckiego przemysłowca Ignatza Grunaua, który w przedwojennym Elblągu był właścicielem młynów, spichlerzy i browaru.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register