Wszyscy chcą tu ronda. Miasto jednak niewiele z tym robi

To jedno z groźniejszych i bardzo obciążonych skrzyżowań. Chodzi o połączenie ul. Łęczyckiej i Grottgera. Kierowcy z Elbląga od lat apelują o stworzenie tu ronda, które rozładowałoby gęsty ruchu kołowy. Niestety władze miasta niewiele w tej sprawie robią.

Temat podczas ostatniej debaty budżetowej poruszył kolejny raz radny Andrzej Tomczyński. Wnioskował o wykonanie tymczasowego ronda u zbiegu ulic Rawska-Łęczycka-Grottgera.

– Miałem nadzieję, że ono powstanie już w ubiegłym roku. Zróbmy to rondo z takich elementów plastikowych. Będzie ono rondem tymczasowym – mówił radny.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje cały czas na ul. Warszawskiej. Tam również ustawiono na skrzyżowaniu rondo z elementów plastikowych

Prezydent Witold Wróblewski informował radnych, że szukał środków finansowych na budowę tego ronda. Jak się okazuje, na drodze do sukcesu stoi…klasyfikacja dwóch krzyżujących  się dróg.

– To jest skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej. Wystąpiłem do marszałka, by przekwalifikować te drogę na powiatową. To rondo na dziś z braku możliwości wsparcia finansowego nie jest zrobione. Ale pomysł z rondem tymczasowym jest ciekawy – wyjaśniał prezydent miasta.

Prezydent o zmianę klasyfikacji drogi występował już na początku tego roku. Nadal jednak w tej sprawie panuje cisza.

– Występujemy do marszałka województwa o zmianę kategorii drogi wojewódzkiej nr 509 na odcinku od skrzyżowania ul. Grottgera z ulicami Łęczycką i Rawską do skrzyżowania Grottgera z Grunwaldzką. Chcemy, aby była to droga powiatowa. To umożliwi nam ubieganie się o środki z programu schetynówek na budowę ronda – deklarował w lutym br. prezydent Witold Wróblewski.

Ulica Rawska, Łęczycka oraz Bema to dziś najszybszy objazd z ronda Kaliningrad do centrum miasta. W ten sposób kierowcy unikają zatłoczonej al. Grunwaldzkiej i ul. Hetmańskiej, gdzie występuje wiele przejść dla pieszych oraz sygnalizatorów świetlnych. Dlatego właśnie skręcając w Rawską i Łęczycką, wprost do Bema, szukają szybkiego i dogodnego objazdu.

 

1 komentarz

  • w Reply

    17 grudnia 2017 at 05:28

    “Wszyscy”? Bez przesady, ja codziennie bez problemu radzę sobie z tym skrzyżowaniem i nie chcę ronda. Napiszcie prawdę: “nieudacznicy kierowcy chcą ronda”.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register