Wybierasz się na wakacje? Zabezpiecz swój dom!

Podczas dłuższej nieobecności nasz dom jest jeszcze bardziej narażony na włamanie. Ponadto mogą wtedy wystąpić różne awarie techniczne, nawet samoistnie, kiedy się ich nie spodziewamy. Sposób zabezpieczenia domu przed wyjazdem na urlop zależeć będzie oczywiście od jego wyposażenia technicznego, długości urlopu oraz tego, czy ktoś będzie co jakiś czas do niego zaglądał, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jak więc zatem skutecznie go zabezpieczyć? Poniżej podajemy kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że będziemy mogli spokojnie relaksować się na wakacjach i nie martwić się o pozostawiony dobytek.

Osoba dozorująca

Podczas dłuższej nieobecności właścicieli, dobrze jest, aby ktoś dozorował mieszkanie. Będzie na bieżąco sprawdzał czy nie wystąpiły jakieś awarie, ale też skutecznie odstraszy złodziei, którzy obserwując dom zauważą, że ktoś się w nim pojawia i nie będą chcieli ryzykować spotkania z tą osobą podczas włamania. Oczywiście możliwe jest wynajęcie specjalnej firmy, która za odpowiednią opłatą wykona taką usługę. Polecamy jednak zwrócić się do zaprzyjaźnionego sąsiada, któremu innym razem będziemy mogli odwdzięczyć się tym samym. Regularnie wyjmowana ze skrzynki poczta czy zbierane z wycieraczki ulotki sprawią wrażenie, że ktoś cały czas opiekuje się domem i dba o jego bezpieczeństwo.

Drzwi i okna

Najważniejsze jest to, aby przed wyjazdem zamknąć okna i drzwi. Wydawać by się mogło, że jest to zbędna uwaga, jednak często zdarza się, że w przedurlopowej gorączce, pakując ostatnie rzeczy do walizki i biegnąć do czekającej pod domem taksówki, zapominamy o tak podstawowych rzeczach. Aby nie musieć zastanawiać się będąc już na pokładzie samolotu czy przekręciliśmy zamek w drzwiach lub czy okno dachowe w łazience zostało zamknięte, polecamy wyposażyć dom w najnowsze technologie. Istnieją rozwiązania, które są naprawdę łatwe w montażu i możliwe od samodzielnej obsługi. Do zabezpieczenia okien świetnie sprawdzają się czujniki zbliżeniowe, których jedną część montujemy na uchylnej ramie, drugą zaś na ramie, która podczas otwierania nie zmienia położenia. Czujnik włącza alarm kiedy obie części oddalą się od siebie. Istnieją także czujniki udarowe, reagujące na wstrząsy podczas stłuczenia szyby w oknie. W przypadku drzwi najistotniejsze jest oczywiście, aby były one antywłamaniowe, czyli wyposażone w dodatkowe bolce znajdujące się na wszystkich krawędziach skrzydła drzwi oraz wykonane ze specjalnych, trudnych do zniszczenia materiałów. Polecamy również zainstalować w okolicy drzwi czujnik ruchu. Na rynku dostępne są takie, które wykrywają niepożądany ruch, ale też umożliwiają włączenie w tym czasie oświetlenia czy alarmu lub ignorują niewielkie zdarzenia wywołane np. przez zwierzęta, tak, aby nie niepokoić bez potrzeby właścicieli domu. Ponadto dobrze jest również zainwestować w rolety antywłamaniowe, których można również używać jako ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, kiedy przebywamy w domu.

Zabezpieczenie przed awariami

Najczęściej występującymi samoistnie awariami w domach, również podczas nieobecności ich właścicieli, są:

  •  pęknięcie rury z wodą,
  • wyciek gazu i
  • pożar.

W przypadku wszystkich tych zdarzeń, najlepszą ochroną przed ich przykrymi konsekwencjami będą czujniki, specjalnie przystosowane do działania w określonych warunkach. Czujnik zalania wodą poinformuje nas o takim zdarzeniu, a dodatkowo, jeśli jest połączony elektrozaworem, wyśle do niego informację, żeby natychmiast odciąć dopływ wody. Czujnik wycieku gazu, który często połączony jest z czujnikiem czadu, poinformuje nas, że dzieje się coś złego wykrywając zmienione stężenie gazów w domu. Czujniki przeciwpożarowe natomiast, po wykryciu znacznego wzrostu temperatury oraz zadymienia włączą zraszacze z wodą i jednocześnie powiadomią straż pożarną.

Monitoring i zdalne sterowanie

Monitoring to najczęściej wybierany system ochrony budynków usługowych, przemysłowych, ale coraz częściej również mieszkalnych. Kamery obecnie nie muszą być obsługiwane przez firmę ochroniarską. Możemy bez problemu sami zamontować urządzenia, które są bezprzewodowe, a za pomocą sieci Internet łączą się z naszym smartfonem i przesyłają na niego obraz w czasie rzeczywistym. Na tej samej zasadzie możemy zdalnie sterować wszystkimi inteligentnymi urządzeniami w naszym domu – czujnikami otwarcia okien i drzwi, zalania, przeciwpożarowymi czy też inteligentnym oświetleniem. Mając dostęp do informacji co dzieje się w domu pod naszą nieobecność, możemy odpowiednio zadziałać z każdego miejsca na świcie, aby ochronić nasz dom.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register