Wyciągarki samochodowe – jak dobrać uciąg wyciągarki?

Wyciągarki samochodowe przydają się w kryzysowych sytuacjach na drogach. Przykładowo, gdy pojazd w czasie rajdu offroadowego utnie w grząskim terenie lub osunie się do rowu. Znajdują też zastosowanie w ratownictwie drogowym.

Chętnie sięgają po nie także osoby posiadające łodzie. Sprzęt taki ułatwia ich wodowanie i wyciąganie na brzeg. Jednak, w jaki sposób dobrać uciąg wyciągarki, by poradziła ona sobie z określonymi zadaniami? Na co jeszcze należy zwracać uwagę, wybierając tego rodzaju sprzęt?

W jaki sposób dobrać uciąg wyciągarki?

Jednym z parametrów, na jakie zwraca się uwagę przy wyborze wyciągarek, jest udźwig tego urządzenia. Dobierając ten parametr, trzeba brać pod uwagę nie tylko wagę samego samochodu, ale i fakt, że zazwyczaj w czasie jazdy jest on dodatkowo obciążony. Dlatego zaleca się przyjęcie przelicznika opartego na wartości dopuszczalnej całkowitej masy samochodu. W celu obliczenia zalecanego uciągu wartość tę mnoży się przez 1,5. Trzeba też wziąć pod uwagę to, po jakim terenie najczęściej będzie się poruszać pojazdem, do wyciągania, którego będzie wybierany sprzęt. Jeżeli będzie to grząski i podmokły grunt, trzeba wybrać wyciągarkę o nieco większym uciągu niż wartość wychodząca z powyższego wyliczenia. Warto tutaj od razu zwrócić uwagę na to, jaką moc ma dana wyciągarka. Im będzie ona większa, tym urządzenie lepiej będzie sobie radziło z trudnymi zadaniami, np. wyciąganiem pojazdów z grzęzawisk. Jeżeli chcesz dobrać sprzęt o odpowiednim udźwigu i mocy zobacz wyciągarki DragonWinch, które mają parametry dostosowane do potrzeb różnorodnych użytkowników.

Co jeszcze warto brać pod uwagę, wybierając wyciągarkę samochodową?

Jedną z kluczowych kwestii, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze tego rodzaju sprzętu, jest jego rodzaj. Najczęściej do jazdy terenowej czy rekreacyjnej wybierane są wyciągarki elektryczne, hydrauliczne lub mechaniczne. Z czego dwie ostatnie raczej stosowane są wyłącznie przez profesjonalistów. Na rynku dostępne są również niewielkie wyciągarki przenośne oraz przeznaczone do stosowania w warsztatach mechanicznych.

Wyciągarki elektryczne zazwyczaj mają nieco mniejszy uciąg i moc w porównaniu do hydraulicznych i mechanicznych. Z drugiej strony mechaniczne mają dużą wagę. Niekiedy mogącą sięgać nawet około 100 kg. Dlatego też dobierając to urządzenie, należy zwrócić uwagę, czy nie będzie ono za bardzo obciążać samochodu. Może to bowiem utrudnić jazdę w trudnym terenie i wykonywanie niektórych manewrów. Dla miłośników offroadu polecane są również wyciągarki z oddzielną puszką sterującą. Takie rozwiązanie umożliwia na sterowanie pracą wyciągarki bez konieczności przebywania w pobliżu urządzenia. Jest to korzystne szczególnie w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika, np. wyciągany samochód znajduje się na osuwisku lub w pobliżu stromego urwiska. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego rodzaju wyciągarek, a także co jeszcze jest ważne przy ich wyborze, zajrzyj do artykułu: Zakup wyciągarki do samochodu – poznaj kluczowe parametry wyciągarek.

1 komentarz

  • Adam Reply

    9 marca 2020 at 20:01

    Warto mieć sprawdzoną wyciągarkę, która posłuży długie lata tak jak mi Kangaroowinch (wcześniej znana jako Powerwinch).

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register