Wynajem lokalu w stolicy najdroższy w Europie!

Warszawa najdroższa w Europie! Jak podaje Portal Nowych Nieruchomości rynekpierwotny.pl Warszawa jest jedną z najdrożych stolic w Europie, jeśli chodzi o wynajem mieszkań. Stawki światowe, a pensje? No tak….I tu zaczyna się rozbieżność.

Dane firmy UBS niestety potwierdzają, że pod względem cenowej dostępności najmu Warszawa jest jedną z „najdroższych” europejskich stolic. Warszawiacy z zazdrością mogą patrzeć na relację między pensjami oraz czynszem w takich miastach jak Wiedeń, Berlin, Sztokholm, Zurych, a nawet Lublana- podaje ekspert Andrzej Prajsnar.

Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia stołecznego lokalu znacznie przekracza 40 zł/mkw. Taka stawka wydaje się wysoka, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę lepsze wynagrodzenia stołecznych pracowników – dodaje.

Wyniki badań ankietowych UBS ((„Pricesand earnings 2015”) wskazują, że wynajem mieszkania na przełomie I i II kw. 2015 roku, średnio kosztuje 630 dolarów amerykańskich (2344 zł po kursie USD/PLN z okresu marzec – kwiecień 2015 r. wynoszącym 3,72 zł). Wynagrodzenie netto za godzinę pracy przeciętnego warszawiaka zostało oszacowane na poziomie 5,7 dolara (ok. 21 zł). Po zestawieniu tych wyników z informacjami dotyczącymi pozostałych miast Europy można zauważyć, że Warszawa prezentuje się dość kiepsko pod względem cenowej dostępności najmu.

Dzięki wszystkim zebranym informacjom można obliczyć, jak długo na czynsz za lokal musi pracować przeciętny mieszkaniec stolicy.  Czas pracy potrzebny na opłacenie czynszu wynosi 110 godzin. W Berlinie zaś 40 godzin.

nieruchomosci wawa

Skąd takie drogie mieszkania w Warszawie? Ekspert podkreśla, że przyczyną jest słaba dostępność mieszkań pod wynajem, duży napływ młodych ludzi do stolicy oraz niechęć do wynajmu właścicieli mieszkań (powody proceduralne – liczniki, eksmisje itp). Ci wolą, by mieszkania stały puste, by uniknąć kłopotów.

Więcej na: rynekpierwotny.pl , foto: AK

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register