Wynajem mieszkań coraz bardziej popularny wśród młodych

Mimo, że generalnie Polacy wolą kupować mieszkania na własność niż je wynajmować, to te tendencje zaczyna zmieniać młode pokolenie – dopiero wchodzące na rynek pracy i mieszkaniowy. Młodzi Polacy zdecydowanie stawiają na wynajem mieszkania.

Wynajem mieszkań popularny w wielkich miastach

Statystyki podają, że we wrześniu 2020 roku w największych polskich miastach aż 28 proc. mieszkańców wynajmowało mieszkania. Wynika z tego, że co czwarta młoda osoba decyduje się na najem. Specjaliści przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat rynek najmu mieszkań zostanie sprofesjonalizowany.

Branża budowlana od kilku lat dobrze przygotowuje się do boomu na rynku najmu i skupia swoje siły na postawaniu mniejszych mieszkań, na które w znacznej mierze decydują się młodzi. Jest to szansa dla drobnych inwestorów, którzy najczęściej swój kapitał lokują w kawalerkach i mieszkaniach dwupokojowych.

Według ekspertów w ciągu dekady możemy spodziewać się profesjonalizacji na rynku najmu, a co za tym idzie znacznego udziału w rynku inwestorów instytucjonalnych.

Pierwsi inwestorzy już pojawiają się na polskim rynku, testując różne modele zarobkowania, takie jak zakup pakietów gotowców inwestycyjnych, transakcje typu forward purchase lub forward fund, a nawet przejęcie firm deweloperskich.

Młodzi ludzie stawiają na wynajem mieszkania

Pokolenie „Z” dopiero wchodzi na rynek pracy, za dekadę będzie to pokolenie doświadczonych specjalistów dysponujących kapitałem, lecz z badań wynika, że nie będą przywiązani do idei posiadania mieszkania na własność. Wpływ na to ma na pewno obserwacja starszych pokoleń związanych wieloletnim kredytowym zobowiązaniem, a tego młodzi ludzie chcą uniknąć.

Co prawda z badań Eurostatu podsumowujących rok 2019 wynika, że aż 84,2 proc. Polaków zajmuje mieszkanie, które należy do nich lub do innych osób z ich gospodarstwa domowego, a raptem 4,2 proc. korzysta z wynajętych lokali.

Jednak przyglądając się danym bardziej szczegółowo wynika, że w największych miastach Polski aż 28 proc. mieszkańców korzysta z wynajmu mieszkań.

Wynajem mieszkań – tendencja wzrostowa

Popyt na rynku najmu lokali nieustannie rośnie. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za to są zmiany demograficzne i społeczne. Wpływu można upatrywać się w malejących gospodarstwach domowych, słabnącej więzi międzypokoleniowej i wyższemu wieku zawierania związków formalnych.

Ponadto młodzi ludzie w znacznej mierze lubią podróżować, a czasy pozwalają na pracę zdalną w wielu branżach.

Zauważalna jest również mniejsza skłonność do zobowiązań długofalowych, którym niewątpliwie mógłby być kredyt hipoteczny. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje imigracja zarobkowa oraz ciągle rosnąca liczba studentów zagranicznych – przed pandemią w Polsce przebywać mogło nawet 1,3 mln Ukraińców.

Warto również pamiętać o ciągle rozwijającym się zjawisku sharing economy, którego podstawową wartością jest właśnie radość z użytkowania bez posiadania. Młodzi ludzie przywykli do korzystania z usług i dóbr innych za pomocą Airbnb, BlaBlaCar czy Ubera i przekładają tę filozofię również na sposób mieszkania.

Jeśli posiadasz mieszkania lub pokoje do wynajęcia i chcesz znaleźć nowych lokatorów, dodaj swoje oferty do ogólnopolskiego portalu wynajmujących wynajmij24.pl. Dzięki temu, całkowicie za darmo, dotrzesz ze swoimi ofertami do zainteresowanych klientów w całej Polsce.

Swoje oferty możesz dodać tu: https://wynajmij24.pl/login/rejestracja      

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register