Wyprowadzasz psa bez smyczy? Możesz spodziewać się dużych kar

Od 15 listopada obowiązują nowe, zaostrzone przepisy dotyczące właścicieli psów. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że za spacer z psem, który nie jest zapięty na smyczy, trzeba będzie zapłacić ogromny mandat. W drastycznych przypadkach, właściciel czworonoga będzie mógł trafić nawet za kraty – informuje dziennik Fakt.

Za co właściciele psów będą karani? Przede wszystkim za niewłaściwe pilnowanie psów, prowadzenie ich podczas spacerów nie na smyczy, czy trzymanie na nieogrodzonej posesji. Do tej pory wchodził w grę jedynie mandat w wysokości 250 zł. Teraz prawo jest surowsze. Chodzi o kwoty nawet dwudziestokrotnie wyższe! W grę wchodzi nawet kara pozbawienia wolności.

Wyprowadzanie psów bez smyczy powszechne. Właściciele psów są przekonani, że zdążą odwołać swojego zwierzaka, jeśli ten zagrozi człowiekowi lub innemu zwierzęciu. Zazwyczaj przekonują, że ich zwierzak nic nie zrobi i jest łagodny. Na psy biegające bez smyczy zwracają uwagę również osoby uprawiające np. bieganie.

– Z pewnością ostrzejsze sankcje karne wpłyną na to, że właściciele zaczną bardziej pilnować swoje czworonogi. Pamiętajmy, że właściciel psa ma obowiązek trzymać go na smyczy podczas spaceru – mówi dla Fakt24 mecenas Piotr Majchrzak z Zielonej Góry.

O tym, że wyższa kara ma wpływ na świadomość ludzi mówi również mecenas Robert Kornalewicz: – Oczywiście wyższa kara w pewnym stopniu wpłynie na zachowanie. Taki powinien być jej główny cel, czyli wywarcie świadomości, że czegoś robić nie wolno.

Źródło: fakt.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register