Wzgórze Katedralne przejdzie remont. Co się zmieni?

Ksiądz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński  podpisał w dniu 7.08.2018 roku umowę na realizację prac budowlanych i konserwatorskich na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Podczas uroczystego zawarcia umowy obecni byli  Wojewoda Artur Chojecki  oraz Marszałek Wojewódzwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wkracza w fazę realizacji.

Jak deklaruje wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowlane Skorłutowski – ekipy budowlane rozpoczną działania już 27 sierpnia 2018 roku. W czasie najbliższych dwóch lat będą pracować nad osuszeniem katedry, konserwacją murów i okien, polichromii prezbiterium, zakrystii kanonickiej i biskupiej oraz fromborskiego skarbca. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie i uporządkowany dziedziniec warowni.

Dzięki remontowi zwiększy się powierzchnia udostępniana do zwiedzania. Będzie można zajrzeć na poddasze katedry oraz do słynnego fromborskiego skarbca. W Muzeum Mikołaja Kopernika zostanie zainstalowana winda.

Prace budowlane i konserwatorskie będą prowadzone w sposób umożliwiający  funkcjonowanie obiektów na Wzgórzu Katedralnym.

Wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 21 mln zł, z czego ok. 18 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE.

1 komentarz

  • no name Reply

    8 sierpnia 2018 at 14:01

    Zmieni to sie zapewne stan konta szamanów obskakujacych ten temat.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register