Zadłużają się coraz młodsi. Mamy dane dotyczące Elbląga

Rekordzista z naszego miasta ma dług w wysokości 90 tys. zł i zaledwie 28 lat. Dotarliśmy do informacji firmy windykacyjnej Kruk dotyczącej skali zadłużenia osób młodych w Elblągu (do 30. roku życia).

Według danych firmy KRUK w samym Elblągu jest 1200 osób, które nie przekroczyły jeszcze 30 roku życia, a mają już spore długi. Liczba tych niepłaconych zobowiązań to kwota 6 mln 650 tys. zł. Więcej zadłużonych jest mężczyzn (770 osób), a ich łączne długi to ponad 4 mln. zł.

Najbardziej zadłużony młody mieszkaniec Elbląga to mężczyzna w wieku 28 lat. Posiada cztery zobowiązania na kwotę 90 tys. zł.

Dlaczego się zadłużają?

Blisko 600 tys. osób w wieku 18-24 lat posiada 1 mln aktywnych kredytów na kwotę 6,8 mld zł – wynika z danych BIK. Są to głównie kredyty zaciągane na spełnianie marzeń i codziennych przyjemności. Spłacane są gorzej niż kredyty ich rówieśników sprzed 10 lat.

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, z którego płyną niepokojące wnioski. Młode pokolenie klientów, czyli osoby w wieku 18-24 lat, zadłuża się na potęgę. To osoby urodzone w latach 90. XX wieku, których określa się pokoleniem Z. Dorastały w dobrobycie i kulturze konsumpcji, przyzwyczajone są do dobrej jakości produktów, a cena jest dla nich rzeczą wtórną. To w większości ludzie niecierpliwi, którzy chcą mieć wszystko natychmiast.

– Obecny styl konsumpcji pokolenia młodych można uznać za spontaniczny, lubią spełniać swoje zachcianki, a zakupy stanowią sposób na spędzanie czasu i sprawiają im  przyjemność – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. – Taka postawa przejawia większą skłonność do zachowań ryzykownych w kwestii finansów niż u osób w starszych grupach wiekowych a także ich rówieśników 10 lat temu – dodaje.

źródło: KRUK/BIK

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register