Zakaz handlu w niedzielę staje się faktem. Jakie czekają nas zmiany?

W Elblągu sklepy sieci „Społem” już są zamknięte w niedzielę. Wkrótce ich śladem pójdzie w naszym mieście wiele placówek handlowych. Posłowie bowiem przegłosowali zakaz handlu w niedzielę.

Sejm przegłosował ustawę, która w pierwszej fazie ogranicza, a od 2020 r. w praktyce zakazuje handlu w niedziele. W dodatku stało się to w Black Friday, który jest jednym z nowych symboli szaleństwa zakupowego. Jakie zmiany czekają teraz Polaków?

Od 1 marca 2018 r. sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Warto przypomnieć, że przepisy dotyczące zakazu handlu w 13 dni świątecznych nadal będą obowiązywać. W związku z tym faktem, będzie mogło dochodzić do „kumulacji” dni wolnych od handlu.

Będą jednak wyjątki od uchwalonych zasad. W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się odbywać bez przeszkód.
Zakaz handlu nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych.
Jedna z poprawek wyłączyła z zakazu sklepy internetowe. To sprawi, że zakazu handlu nie trzeba będzie notyfikować Komisji Europejskiej.

Kolejna poprawka poszerzyła katalog podmiotów wyłączonych z zakazu handlu. Na liście są teraz dodatkowo piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Na liście podmiotów, gdzie handel nadal będzie możliwy znajdują się także: apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach.

Pierwsze zmiany nastąpią w 2019 r. Przez cały rok w praktyce będzie 15 niedziel handlowych i 37 bez handlu. Handel będzie dozwolony w każdą ostatnią niedzielę w miesiącu oraz trzy niedziele przed świętami (analogicznie jak w 2018 r.).

Niemal całkowity zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie od 2020 r. Nadal będą istniały trzy handlowe niedziele przed świętami. Handel będzie jednak dozwolony również w cztery dodatkowe. To sprawi, że zakaz będzie obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel będzie dozwolony w 7.

źródeł: businessinsider.com.pl 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register