Zakazy dla ciężarówek – podstawowe informacje

Na drogach publicznych na terenie całego kraju obowiązują określone ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Kiedy nie wolno poruszać się ciężarówką i kogo dotyczą zakazy?

Po co są zakazy dla ciężarówek i kiedy przypadają?

Zakaz uczestnictwa ciężarówek w ruchu drogowym w określonych terminach ma na celu znaczne odciążenie dróg w okresach wzmożonego ruchu pojazdów osobowych. Dlatego ograniczenia dla samochodów wielkogabarytowych obowiązuje w dzień poprzedzający święta państwowe, z wyjątkiem Bożego Narodzenia, Nowego Roku i święta Trzech Króli.

Zakazy dla ciężarówek obowiązują w godzinach od 18 do 22. W dni ustawowo wolne od pracy, czyli Nowy Rok, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 grudnia i Boże Narodzenie zakaz obowiązuje w godzinach od 8 rano do 22.

Kolejnym okresem, w którym ograniczony jest ruch samochodów ciężarowych, są wakacje. Od zakończenia zajęć dydaktycznych, aż do ostatniej niedzieli przed ich rozpoczęciem, ciężarówki nie mogą poruszać się w piątki w godzinach od 18 do 22, w soboty od 8 do 14 oraz w niedziele od 8 do 22.

Kogo nie dotyczą zakazy ruchu ciężarówek?

Od przepisów ograniczających ruch ciężarowy ustawa przewiduje wyjątki. Zakazami nie są objęte autobusy, ciężarówki policyjne, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Transportu, Biura Ochrony Rządu, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa chemicznego i radiologicznego. Zakazom nie podlegają także jednostki biorące udział w działaniach humanitarnych, akcjach ratowniczych, usuwające skutki awarii i klęsk żywiołowych. Również ciężarówki przewożące żywe zwierzęta, artykuły i żywność szybko psującą się, przesyłki pocztowe oraz pojazdy wykorzystywane przy budowie dróg, używane do prac rolnych oraz wykorzystywane przy obsłudze imprez masowych. Wyłączone z zakazu są ponadto pojazdy pracujące na rzecz skupu mleka czy zboża. Auta ciężarowe wracające z zagranicy i znajdujące się w odległości 50 km od miejsca przekroczenia granicy, oczekujące na wyjazd z kraju również zwolnione są z zakazu, podobnie jak ciężarówki jadące po załadunek i wracające z rozładunku.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zanim wyruszy się ciężarówką w trasę, należy znać terminy świąt ruchomych i stałych. Warto jednak wiedzieć również, że ruch ciężarowy regulowany jest ponadto znakami pionowymi. Niektóre miasta wprowadziły dodatkowe zakazy dla ciężarówek. Przykładem jest Warszawa, w której obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych codziennie w godzinach od 7 do 10 i od 16 do 20. W wielu miastach wprowadzone zostały zakazy poruszania się ciężarówek w centrum. Ruch w tych godzinach kierowany jest na obwodnice i inne alternatywne drogi. Jest to praktyka stosowana coraz częściej. Ma na celu uniknięcie korków w godzinach szczytu.

Terminy i zasady ograniczenia ruchu drogowego powinny być znane w każdej firmie transportowej. Dodatkowe ograniczenia dotyczą transportu ponadgabarytowego.

Na ten temat więcej informacji znaleźć można w artykule pt.: „Na czym polega transport ponadgabarytowy?”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register