ZAMECH upamiętniony na rondzie

Największy elbląski zakład przemysłowy ma już swoje upamiętnienie na rondzie u zbiegu ulic Browarnej, Robotniczej i Teatralnej. Odlew znaku graficznego, który niegdyś zdobił produkty Zamechu został dziś oficjalnie odsłonięty.

W uroczystości wziął udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej, Daniel Lewandowski przedstawiciel firmy GE Power, która jest kontynuatorem  Zamechu, a także obecni pracownicy tej firmy i byli pracownicy Zamechu.

– Drodzy ZAMECHOWCY, bo tak się do WAS zwracano! Elbląski ZAMECH to kilka dekad przemysłowej historii naszego miasta. Praktycznie każda elbląska rodzina miała kogoś bliskiego kto pracował w ZAMECHU. O wielkości zakładu świadczą liczby: szacuje się, że przez zakład przewinęło się ok. 50 tysięcy ludzi, a w szczytowym momencie było to około 8,5 tysiąca pracowników – mówił do zebranych prezydent Wróblewski – Elbląskim rondom konsekwentnie nadawane są nazwy miast partnerskich, to w tym wypadku z przyjemnością odstąpiliśmy od tej zasady, aby uhonorować największy elbląski zakład i jego pracowników. Sama lokalizacja ronda ZAMECH nie jest przypadkowa – to droga prowadząca bezpośrednio do dawnych zakładów – mówił dalej prezydnet – Pragnę podziękować firmie GE POWER, w szczególności Panu Danielowi Lewandowskiemu za podjęcie tej inicjatywy, dziękuję firmie METAL EXPERT, która zajęła się wykonaniem samego znaku. Choć można tu postawić tylko tabliczkę z nazwą ronda, to my mamy pięknie odlany zamechowski symbol – podsumował prezydent.

– Ten znak to promocja Elbląga i jego gospodarczej działalności. Produkty ZAMECHU były znane w całej Polsce. Pragnę również wspomnieć, że Elbląg, Zamech i jego pracownicy brali udział w historycznych zrywach, w tym zrywie SOLIDARNOŚCI – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Samorząd to jego mieszkańcy z potrzebami, historią i tożsamością. I dziś jedną z takich ważnych dla miasta historii zapisujemy i będziemy o niej pamiętać. Dziękuję z tego miejsca radnym, którzy jednogłośnie głosowali za uchwałą w sprawie nadania rondu nazwy ZAMECH.

Chwilę później odsłonięcia znaku dokonali Jan Giedroyć, który jest obecnym pracownikiem GE Power, a swoją drogę zawodową rozpoczynał w ZAMECh-u oraz Kamil Ostrowski z młodego pokolenia konstruktorów GE Power.

Warto przypomnieć, że pod inicjatywą dotyczącą nadania rondu nazwy ZAMECH podpisało się około 4.500 elblążan, a stosowną uchwałę w tej sprawie przejęła Rada Miejska. W konstrukcji odlewu, w specjalnej tubie, umieszczono “List do przyszłości“. Poza listem w tubie znalazła się także – uchwała Rady Miejskiej z kwietnia 2019 roku dotycząca przyjęcia nazwy “rondo ZAMECH”, podpisy elblążan pod inicjatywą dotyczącą nadania nazwy rondu oraz historia ZAMECH-u.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register