Zapaść w leczeniu chorób zakaźnych. Na wizytę u specjalisty poczekasz kilka miesięcy!

– Lekarz rodzinny podejrzewa boreliozę i kieruje pacjenta do poradni chorób zakaźnych. Tam taki człowiek zwykle słyszy: „Nie ma wolnych terminów, proszę przyjść za kilka lat”. Kolejka do specjalisty chorób zakaźnych  w Elblągu zaczyna się w roku 2019 – alarmuje radna Maria Kosecka.

Borelioza jest zwana chorobą odkleszczową, jednak tak naprawdę to nie sam kleszcz powoduje chorobę, ale bakteria, która znajduje się w jego wnętrzu. Nie każde ugryzienie przez kleszcza wywoła boreliozę, ale zawsze lepiej jest zrobić profilaktyczne badania. Jeśli pojawi się rumień po ugryzieniu kleszcza – należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię. Im później się ją rozpocznie, tym większe ryzyko, że leczenie będzie nieskuteczne. Najpierw trzeba wykonać badanie krwi. To podstawa. Jeśli wynik jest ujemny, pacjent nie ma boreliozy. Ale badanie daje często fałszywie wynik dodatni, wtedy trzeba wykonać test potwierdzający. I wynik tego testu jest decydujący. Inne badania naprawdę nie mają żadnego znaczenia.

Potem wystarczy podać antybiotyk. Kuracja trwa maksymalnie cztery tygodnie i po boreliozie nie ma śladu.

– Ale jest problem. Lekarz rodzinny podejrzewa boreliozę i kieruje pacjenta do poradni chorób zakaźnych. Tam taki człowiek zwykle słyszy: „Nie ma wolnych terminów, proszę przyjść za kilka lat”. Kolejka do specjalisty chorób zakaźnych  w Elblągu zaczyna się w roku 2019 – alarmuje radna Maria Kosecka. – Wiem i doceniam, że Urząd Miejski w Elblągu ogłosił nabór partnera do przygotowania i realizacji wspólnego projektu w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania zakaźnych chorób odkleszczowych.  Uważam jednak, że skala zagrożenia i długie terminy dostania się do specjalisty i  przeprowadzenia badań w oddziale zakaźnym elbląskiego szpitala powinny skutkować podjęciem natychmiastowych działań w celu dokonywania badań „od ręki”.

Radna wnioskuje o wprowadzenie w Szpitalu Miejskim możliwości przeprowadzania badań na okoliczność chorób odkleszczowych bez konieczności oczekiwania w kilkumiesięcznych kolejkach.

– Zdrowie mieszkańców jest sprawą nadrzędną i dlatego jako właściciel miejskiej jednostki szpitalnej musimy dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej – dodaje Maria Kosecka.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register