Zielone Miasto Elbląg – jak powinna działać taka strategia?

Jeśli zapytać dziś elblążan czego najbardziej potrzebują, z pewnością odpowiedzą,  że oczekują odpowiednio wynagradzanej  pracy by godnie żyć oraz tanich w utrzymaniu mieszkań. Jedno i drugie powinna zapewnić władza samorządowa, powołana właśnie do zapewnienia tych potrzeb mieszkańcom miasta.

Tak zaczęliśmy poprzedni materiał dotyczący prezentowania strategii rozwoju Elbląga – „Zielone Miasto Elbląg”. Obserwując całkowity uwiąd koncepcyjnych działań władz samorządowych w kierunku zahamowania upadku miasta i pobudzenie jego rozwoju, prezentuję dalszą część tego ważnego projektu.

Z pierwszą częścią można zapoznać się tu: http://fakty.elblag.pl/edmund-szwed-przedstawiam-strategie-rozwoju-elblaga-zielone-miasto-elblag/

Teraz omówimy konkretne założenia koncepcyjne tego ważnego dla Elbląga projektu.

Samorządy terytorialne to „specyficzne firmy” zwolnione z podatku dochodowego od uzyskanego przychodu. Obecnie samorządy oraz klasyczne przedsiębiorstwa korzystają z dotacji unijnych, które kiedyś się skończą. Co się zmieni na rynku? Zmieni się podejście do biznesu gminnego. Rozpocznie się walka konkurencyjna między samorządami o pozyskiwanie nowych mieszkańców oraz o inwestorów, aby zwiększyć przychody z podatku PIT i z podatku od nieruchomości, czy CIT. Te samorządy, które będą najbardziej skuteczne w swoich działaniach będą pozyskiwać mieszkańców z sąsiednich gmin. Będą w ten sposób zwiększać swoje dochody. Nawet jak sąsiednia gmina pozyska inwestorów to pracownicy dojeżdżając do sąsiedniej gminy podatki będą płacić w miejscu zamieszkania. Tworząc „Zieloną gminę” przyciągnięci zostaną nowi mieszkańcy, którzy chcą uniknąć smogu, chcą oddychać czystym powietrzem.                                                                                                                                  

Każdy przedsiębiorca kalkuluje, jakie nakłady inwestycyjne musi ponieść, aby przyniosły one efekt w postaci zwiększonych przychodów, a co za tym idzie i zysków. Dla gminy „zysk” to większa liczba zadowolonych mieszkańców. Gminy też powinny się tak zacząć zachowywać. Przedsiębiorca szuka takich rozwiązań, aby nakład inwestycyjny był jak najniższy i jak najszybciej się zwrócił. Podobnie gmina powinna poszukiwać takich rozwiązań.

Nasza propozycja wychodzi naprzeciw potrzebom gmin, które chcą stać się „zielone”  i pozyskać dużą liczbę mieszkańców oraz dodatkowo możemy stworzyć nowe wysokopłatne miejsca pracy.

Oferta ma fundamentalną zaletę – samorząd nie ponosi żadnych kosztów, natomiast zyskuje każdego roku ogromne wpływy do budżetu.  Z punktu widzenia biznesowego naszą ofertę możemy porównać do 100 % dotacji. Marzenie każdego przedsiębiorcy. Czy elbląskich samorządowców również?  

Punkt wyjścia

Od 1.01.2019 r obowiązuje Dyrektywa Unijna 31/2010/UE, która nakazuje budować domy w technologii niemal zero-energetycznej będące we władaniu samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Osoby fizyczne i firmy prywatne obejmie ta Dyrektywa od 1.01.2021 r. Dotyczy to wszystkich obiektów kubaturowych w tym również szkół, przedszkoli, lokali socjalnych i domów komunalnych, również tych budowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

Nasza oferta budowy  domów bez kominów, z kosztami utrzymania domu zero-energetycznych  o powierzchni 150 m2 na poziomie 100 zł/miesięcznie  z ratą kredytową 0 zł jest bezkonkurencyjna i jedyna na polskim rynku. Niewątpliwie przyciągnie bardzo dużo nowych mieszkańców, co z kolei spowoduje wzrost przychodów budżetowych. Przyciągnięcie inwestorów będzie łatwiejsze, gdyż będą mieli w zasięgu dużą liczbę potencjalnych pracowników. Przeznaczając 70 % gruntów na domy,  a 30 % dla inwestorów gmina stanie się atrakcyjna zarówno dla przyszłych mieszkańców jak i inwestorów.

Budując na terenie gminy zakład produkcyjno-montażowy o powierzchni ok. 21.000 m2 zatrudnimy na terenie gminy w I etapie ok. 5100 pracowników i w II 200 z minimalnym wynagrodzeniem na poziomie 6000 zł netto. Z tego powodu nasi pracownicy zapłacą zaliczkę na podatek PIT od wynagrodzeń na poziomie 687 zł/mies. co da w skali miesiąca 687 x 5300 = 3.641.100 zł, a w skali roku kwotę 3.641.100 x 12 = 43.693.200 zł.                                                                

Udział gminy w podatku PIT wynosi 39,34 %, co daje kwotę 17.188.905 zł, a w przypadku miasta na prawach powiatu udział gminy wynosi 39,34 +10,25 = 49,94 %, co daje kwotę 21.667.458 zł. W rzeczywistości wpływy te będą wyższe, gdyż część pracowników na stanowiskach kierowniczych otrzyma wynagrodzenie na poziomie 9000 zł, a kadra dyrektorska jeszcze więcej.

I etap to głównie ekipy montażowe i kilkadziesiąt osób na produkcji.

W II etapie planujemy wybudować cztery kolejne zakłady produkcji pomocniczej tj. zakład produkcji płyt MGO o powierzchni ok. 90.000 m2, zakład spieniania styropianu o powierzchni ok. 10.000 m2 , zakład produkcji prefabrykatów betonowych 10.000 m2 oraz zbrojarnię 10.000 m2 . Łącznie pod dachem będziemy mieli 21.000 + 90.000 + 10.000 + 10.000 +10.000 = 141.000 m2. Z tego tytułu zapłacimy podatek od nieruchomości w wysokości 23,47 zł x 141.000 = 3.309.270 zł.

Według szacunków w pierwszym roku realizacji inwestycji do elbląskiego budżetu  wpłynie:  21.667.458 zł. + 3.309.270 zł. = 24 976 728 zł.

Niezależnie od powyższych wpływów oferujemy wybudowanie domów zero-energetycznych o powierzchni 150 m2 dla pracowników samorządu terytorialnego i wszystkich zakładów budżetowych z ratą kredytową na poziomie 0 zł przez cały okres spłaty. Wsparcie na takim poziomie zapewnia przez nas opracowany a utworzony wespół z Miastem – Samorządowy Fundusz Mieszkaniowy.

Domy będą wykończone pod klucz oraz bardzo bogato wyposażone.

Czy elbląscy samorządowcy dostrzegą tę szansę i zrealizują marzenie swoje i elblążan?

Edmund Szwed

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register