Zintegrowanym systemem sterowania będzie objętych 700 skrzyżowań

System sterowania ruchem obejmuje dziś 72 skrzyżowania. Miasto planuje jego rozszerzenie, tak aby w przyszłości było w nim 700 skrzyżowań z sygnalizacją.

Na co dzień jest niezauważalny – pozwala mieszkańcom bezpiecznie i szybko poruszać się po mieście. Wyłączenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem mogłoby sparaliżować ruch na najważniejszych ulicach w centrum.

Jak dziś działa?

ZSZR obejmuje 72 skrzyżowania, m. in. w ciągu Wisłostrady, Al. Jerozolimskich i ul. Świętokrzyskiej, a także na obszarze Powiśla. System, oparty o sieć kamer i czujników, wykrywa natężenie ruchu i dostosowuje do niego cykle sygnalizacji, koordynuje też sąsiednie skrzyżowania, dzięki czemu rzadziej trzeba się zatrzymywać na czerwonym świetle.

CO będzie?

Miasto planuje dalszy rozwój systemu.

 Chcemy, by docelowo Zintegrowany System Sterowania Ruchem objął całą Warszawę i ok. 700 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze sterowanie i zarządzanie ruchem pojazdów, w tym także komunikacji miejskiej.

–mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m. st. Warszawy.

Taka rozbudowa to jednak bardzo trudna i kosztowna operacja, stąd też najpierw konieczna jest analiza, która wskaże jak rozwijać i unowocześniać ZSZR. System powinien bowiem nie tylko zwiększać zasięg obszarowy, ale też zyskać nowe funkcje, które usprawnią jego działanie. Aby było to możliwe, potrzebna jest całościowa koncepcja zmian, wpisana w szerszy program rozwoju miasta. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił własnie przetarg na takie opracowanie.

Będziecie lecieć na zielonej fali…;)

źródło: zdm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register