Zmywarki do zabudowy: czy różnią się od wolnostojących?

Zmywarka w nowoczesnej kuchni nikogo nie dziwi. Urządzenie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i ograniczyć zużycie wody na zmywanie. Dzięki niej duże rodziny mogą piec ciasta, gotować obiady i eksperymentować w kuchni bez obaw, że poświęcą kilka godzin na zmywanie. Z pomocą zmywarki do zabudowy można zatem stworzyć kuchnię marzeń. Sprawdź, na jaki model zmywarki warto zwrócić uwagę.

1. Zmywarki do zabudowy czy wolnostojące? Które wybrać?

2. Model zmywarki do małej kuchni

3. Rozmiar wnętrza zmywarki a jej typ

4. Praktyczne funkcje zmywarek

Wybierając zmywarkę, można postawić na modele wolnostojące lub do zabudowy. W ostatnich latach modne są kuchnie ze sprzętami w zabudowie, dlatego to właśnie takie modele zmywarek sprzedają się najlepiej. Można umieszczać je nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Zanim dokona się zakupu zmywarki, warto zapoznać się z różnicami pomiędzy modelami do zabudowy a wolnostojącymi, by dokonać odpowiedniego wyboru, zamiast kierować się jedynie modą. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią zmywarkę dla siebie i co różni zmywarki do zabudowy od zmywarek wolnostojących.

Zmywarki do zabudowy czy wolnostojące? Które wybrać?

Rodzaj zmywarki do kuchni powinno się dopasować przede wszystkim do mebli. Jeśli tworzy się kuchnię od zera, warto rozważyć model do zabudowy, który umieści się w specjalnie przygotowanej szafce. W przypadku uzupełniania urządzonej wcześniej kuchni o zmywarkę lepszym wyborem jest zmywarka wolnostojąca. Wystarczy wsunąć ją w wolne miejsce pod blatem lub ustawić ją w innym miejscu. Dzięki temu nie trzeba zmieniać kuchennych mebli ani dokonywać ich przeróbek. Do zabudowy zmywarki do montażu w ciągu szafek potrzebny jest dodatkowy front, który nie zawsze się da dokupić do mebli mających 10-15 lat.

W sklepie internetowym można znaleźć zarówno zmywarki do zabudowy, jak i wolnostojące w dwóch podstawowych wymiarach. Większe zmywarki mają szerokość 60 cm, a mniejsze – 45 cm. Przed zakupem zwróć uwagę na ten parametr, gdyż w węższych modelach mogą nie mieścić się duże garnki lub formy do pieczenia. Pamiętaj również, by dostosować rozmiar zmywarki do rozmiarów dostępnej przestrzeni w kuchni. Dodatkowo warto stawiać na modele z wysoką klasą energetyczną, gdyż zużywają mniej prądu. W programie eco koszt jednego zmywania to zaledwie kilkadziesiąt groszy.

Model zmywarki do małej kuchni

W małej kuchni można umieszczać zarówno sprzęt do zabudowy, jak i zmywarki wolnostojące. Oba typy zmywarek równie dokładnie myją naczynia i sztućce. Ważne jest zwrócenie uwagi na szerokość sprzętu. Modele mające 45 cm to optymalny wybór do małego pomieszczenia, nawet gdy rodzina jest dość liczna. Pojemność takiej zmywarki jest mniejsza niż w przypadku modelu o szerokości 60 cm, dlatego czasem trzeba dwukrotnie uruchomić zmywarkę w ciągu dnia. Jednocześnie nie trzeba z niej rezygnować, ponieważ wszystkie potrzebne sprzęty zmieszczą się w kuchni wraz z małą zmywarką. W najmniejszych pomieszczeniach można montować zmywarki nablatowe, choć cieszą się one niewielką popularnością.

Rozmiar wnętrza zmywarki a jej typ

Modele zmywarek do zabudowy i wolnostojących z reguły mają podobne wymiary. Nawet jeśli zmywarki do zabudowy z zewnątrz wyglądają na mniejsze, ich komora jest taka sama. Dzięki temu w jednym cyklu zmywania wyczyści się cały zestaw talerzy, szklanek i sztućców użytych podczas wspólnego, rodzinnego posiłku. Zakup zmywarki do zabudowy lub wolnostojącej powinno się zatem dostosować do indywidualnych preferencji i funkcji, których oczekuje się od urządzenia. Parametry techniczne są ważniejsze, gdyż urządzenie wolnostojące i do zabudowy działa tak samo. Sterowanie jest równie łatwe, a funkcjonalność sprzętu zależy od dostępnych programów mycia i dodatkowych opcji, np. home connect lub samoczyszczenie.

Praktyczne funkcje zmywarek

Przed zakupem zmywarki warto przyjrzeć się dostępnym programom mycia i funkcjom. System ochrony szkła ogranicza zarysowania na szklankach, kieliszkach i innych delikatnych naczyniach. Dzięki temu przedłuża ich żywotność i sprawia, że prezentują się estetycznie nawet po latach. System umożliwia czyszczenie w zmywarce szkieł, które bez specjalnej ochrony wymagały zmywania ręcznego. Do małych mieszkań i kuchni połączonych z salonem warto wybierać urządzenia z programem cichej pracy. Tego typu zmywarki cechuje niski poziom hałasu, dlatego nie przeszkadzają w popołudniowej drzemce lub oglądaniu telewizji. Podczas mycia naczyń można swobodnie rozmawiać i wypoczywać bez uciążliwego szumu w tle.

Funkcjonalność zmywarek podnosi możliwość programowania czasu rozpoczęcia mycia. Sprzęt AGD uruchomi się o określonej godzinie. Dzięki temu gotowe naczynia użytkownik wyjmie ze zmywarki po powrocie z pracy lub o poranku. W przypadku nowoczesnych domów sprawdzi się z kolei zmywarka z systemem smart. Z jego pomocą zmywarkę pod zabudowę można uruchomić zdalnie z pracy lub innego miejsca, jeśli zapomniało się tego zrobić przed wyjściem z domu. System poinformuje o zakończeniu cyklu pracy i przypomni, by opróżnić szufladę na sztućce oraz kosze na naczynia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register