„Znalazła” go na ulicy i chciała tylko…wychować. Teraz ma problemy

Za przywłaszczenie psa odpowie przed sądem 34-letnia mieszkanka Elbląga. Śledczy zarzucają jej zabranie psa kobiecie, która była ze swoim czworonogiem na spacerze. Za te przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

„Chciałam go wychować, znalazłam na ulicy, nikogo nie było w pobliżu…” – tak tłumaczyła się policjantom 34-latka z Elbląga, która 26 grudnia ub. r. spod sklepu przy al. Grunwaldzkiej, zabrała „Papaja” do domu. Kobieta nie przyznała się do przywłaszczenia zwierzęcia. Chciała przekonać śledczych, że nie wie na czym ów przestępstwo miałoby polegać.

Było to dość dziwne, gdyż wydruki z kartoteki karnej, nie mieściły się w rękach policjantki prowadzącej sprawę. Podejrzana „znała” kodeks karny doskonale. Wcześniej była wielokrotnie karana za podobne czyny. Miała na swoim koncie włamania, kradzieże, a nawet rozbój. Przebywała także w zakładzie karnym.

Podejrzana złożyła wczoraj wyjaśnienia, a „Papaj” trafił do prawowitego właściciela. Został znaleziony wcześniej, bo 31 grudnia ub.r. Rozpoznała go ekspedientka sklepu, która znała właścicielkę. Pies był w objęciach innej pani i to zwróciło jej uwagę. Podejrzanej kobiecie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Czym jest przywłaszczenie?

Przywłaszczenie będące przestępstwem przeciwko mieniu, często mylone jest z kradzieżą. Brak agresywnego, bezprawnego zaboru rzeczy – występujący przy przestępstwie kradzieży, powoduje, że poszkodowani, często nie mają świadomości tego, że padli ofiarą przestępstwa. Polega ono na nielegalnym, bezprawnym zabraniu czegoś cudzego na własność. Sprawca dokonuje rozporządzenia rzeczą ruchomą, tak jakby miał do tego prawo, np. dokonując jej sprzedaży czy powierzenia innej osobie.

Przywłaszczenie mienia gdzie zgłosić? W sytuacji, gdy dana osoba bezpodstawnie odmawia zwrotu powierzonej jej rzeczy – pokrzywdzony może zgłosić na Policję, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia na jej szkodę. Pomimo, że zwierze oczywiście nie jest rzeczą, sprawca przywłaszczenia np. psa odpowiada zgodnie z art. 284 KK.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register