Żołnierze i strażacy walczą z powodzią w naszym regionie

Na Żuławach w miejscowościach Stankowo i Dzieżgonka przy ujściach rzeki i kanału do jeziora Drużno strażacy i żołnierze umacniają wały przeciwpowodziowe. Z powodu wysokiego poziomu woda przelewa się przez wały – podały we wtorek służby wojewody warmińsko-mazurskiego.

Jak podano w komunikacie, w miejscowości Stankowo trwa uszczelnianie wału na odcinku ok. 50 m i jego podwyższanie na długości ok. 150 m po lewej stronie przy ujściu kanału wpadającego do Jeziora Drużno. Wały przeciwpowodziowe są bardzo rozmoknięte i dodatkowo obniżyła się korona wału.

Podobnie jest w Dzieżgonce przy ujściu rzeki Dzieżgonki do jeziora Drużno. Do wsparcia działań strażaków w tym miejscu skierowano żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. 54 żołnierzy zmieniło w nocy przy pracy strażaków z Kompanii Odwodowej. Rano we wtorek żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zmieniło 40 żołnierzy z 2. Elbląskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego, który jest częścią 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Przed południem do pracy ponownie przystąpili strażacy z Kompanii Odwodowa Państwowej Straży Pożarnej. W akcji informacyjnej i zabezpieczaniu działań służb biorą udział również policjanci z komendy miejskiej w Elblągu.

Od poniedziałku obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Elbląg oraz powiatów elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i kętrzyńskiego.

Wcześniej działania przeciwpowodziowe prowadzone były w gminie Markusy w miejscowości Węgle Żukowo oraz Stankowo. W miejscowości Węgle Żukowo zabezpieczono zabudowania dwóch gospodarstw. Rozstawiono tam rękawy przeciwpowodziowe oraz uszczelniono i podwyższono wały.

O udziale wojska zdecydował dziś szef MON Antoni Macierewicz. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wydał w poniedziałek po południu zarządzenie wprowadzające pogotowie przeciwpowodziowe w mieście Elbląg oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Wcześniej takie pogotowie ogłosiła część samorządów na tych terenach.

Resort obrony poinformował we wtorkowym komunikacie, że szef MON wydał, na wniosek wojewody warmińsko-mazurskiego, „niezwłocznie decyzję w sprawie skierowania wydzielonych sił i środków SZ RP do wsparcia” tamtejszej administracji publicznej.

źródło: Radio Olsztyn.

 

1 komentarz

  • Kokoko Reply

    31 października 2017 at 22:03

    Jak już piszecie artykuł to sprawdźcie pisownię. Węgle – Żukowo i Dzierzgonka!!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register