Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę w Morągu

140 żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na morąskim rynku – informuje Radio Olsztyn.

– Wojska Obrony Terytorialnej są znakomitym dopełnieniem wojsk operacyjnych. Ich siłą jest znajomość terenu, wysokie morale. Formacja odwołuje się do etosu Armii Krajowej – mówił w Morągu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej stanowią piąty rodzaj polskich sił zbrojnych i są złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swój wolny czas, by przygotować się do obrony ojczyzny.

– To wojska gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, bardzo silnie związane tu, z województwem warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami. Wojska, które doskonale znają teren, wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych (…) Wiemy, że nawet najlepiej wyposażone – w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt – wojsko bez morale nie obroni ojczyzny (…) 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT odwołuje się właśnie do Armii Krajowej, do patronów związanych z Wileńską Brygadą AK, do tego etosu, który kształtuje naszą tożsamość narodową, tożsamość państwową – mówił minister Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie – napisał w liście do żołnierzy OT premier Mateusz Morawiecki. List odczytał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Żołnierze, którzy w Morągu złożyli ślubowanie, przeszli podstawowe 16-dniowe szkolenie. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie się składała z 5 batalionów, stacjonujących w Olsztynie, Morągu, Ełku, Giżycku i Braniewie. Wojska Obrony Terytorialnej docelowo mają się składać z 17 brygad, liczących 53 tysiące żołnierzy.

Źródło: Radio Olsztyn.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register