„Zrobili z nas niewolników”. Osiem kobiet szuka sprawiedliwości w elbląskim sądzie

Osiem kobiet domaga się pisemnych przeprosin na stronach internetowych firmy i zadośćuczynienia za każdy dzień pracy urągający ich godności. Chodzi o kwoty od 11 do 40 tysięcy złotych. Dziś ruszył proces w elbląskim sądzie przeciwko właścicielowi sieci sklepów „Biedronka”.

Byłe sprzedawczynie wspominają czas pracy w Biedronce jak koszmar, przypłacony często zdrowiem. Niektóre do dziś leczą skutki stresu, inne zmieniły branże – informuje Radio Olsztyn.

– Zrobili z na niewolników i nigdy za to nie przeprosili, domagamy się po 300 złotych za każdy miesiąc pracy w tych warunkach – wyjaśnia Bożena Łopacka, ta sama, która 11 lat temu jako pierwsza wygrała z Jeronimo Martens.

Na wniosek skarżących, które nie chcą publicznie mówić o swoich przeżyciach, sąd zdecydował o wyłączeniu jawności. To oznacza, że wszystkie posiedzenia będą odbywały się za zamkniętymi drzwiami i media nie mogą relacjonować przebiegu procesu do ogłoszenia wyroku.

Spośród ośmiu osób pozywających teraz spółkę Jeronimo Martins – właściciela Biedronek – dwoje byłych pracowników już 15 lat temu wygrało w sądzie proces z właścicielem sieci sklepów o wypłatę wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Wśród nich jest była kierowniczka sklepu w Elblągu Bożena Łopacka, którą media okrzyknęły „pogromczynią Biedronek”.

Na kanwie jej historii powstał także film pt. „Dzień Kobiet”. Bożena Łopacka jako pierwsza ujawniła stosowaną w sieci sklepów praktykę rażąco naruszającą prawa pracowników. Wówczas normą w Biedronkach było, że zatrudnieni pracowali dziennie po 10-12 godzin, a płacono im za 8-godzinny dzień pracy. Pracownicy musieli także ręcznie rozładowywać towar.

Sąd przyznał Bożenie Łopackiej w 2007 roku 26 tysięcy odszkodowania za niezapłacone nadgodziny od pozwanej spółki. W procesie uczestniczył w charakterze obserwatora z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obecny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

fot. zdjęcie poglądowe.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register