Związkowcy z wodociągów w Elblągu szykują się do strajku

Nie ma porozumienia w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Pracodawca nie wyszedł naprzeciwko oczekiwaniom załogi, więc zrzeszony u nas Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu podpisał z pracodawcą protokół rozbieżności i rozpoczął przygotowania do referendum strajkowego – informuje Związkowa Alternatywa.

Jak informuje Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, na mediacjach strony nie doszły do porozumienia.

– Pracodawca odrzucił wszystkie postulaty zrzeszonego u nas związku – nie zgodził się ani na wzrost płac wynagrodzeń zasadniczych, ani na wprowadzenie dodatku stażowego. Na dodatek w mediacjach nie brał udziału prezes firmy, choć był na terenie zakładu pracy – mówi Piotr Szumlewicz.

W związku z tym związek zaczął przygotowania do referendum strajkowego w EPWiK, które planują rozpocząć wkrótce po świętach.

– Jeśli referendum zakończy się sukcesem, zorganizujemy akcję strajkową – dodaje Szumlewicz.

Stanowisko Spółki EPWIK:

26 marca 2024 r. odbyło się spotkanie Spółki z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług („OZZPOiU”) w ramach kolejnego etapu sporu zbiorowego wszczętego przez OZZPOiU.

OZZPOiU oczekiwał od EPWiK realizacji ich żądań z natychmiastowym skutkiem, pomimo tego, że ostatnio pracownicy otrzymali już znaczne podwyżki ich wynagrodzeń. Dodatkowo, w celu podtrzymania dialogu społecznego, Spółka wyszła z inicjatywą wygospodarowania dodatkowych środków na wynagrodzenia, lecz w ocenie OZZPOiU było to niewystarczające.

Na dziś, budżet jakim dysponuje EPWiK obiektywnie nie pozwala na spełnienie przedstawionych przez OZZPOiU dalszych żądań podwyżkowych. Sytuacja finansowa EPWiK jest uzależniona w dużej mierze od wysokości taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ustalanej przez Wody Polskie.

Na dziś Spółka nie posiada informacji jaka będzie jej wysokość i jakim budżetem będzie dysponować w 2024 r. i kolejnych latach. W konsekwencji, Zarząd Spółki nie może podejmować tak istotnych decyzji pod wpływem nacisków ze strony związkowej. Dzielenie środków finansowych, których się nie posiada jest nierozsądne, nieodpowiedzialne i nawet mogłoby zagrozić dalszemu funkcjonowaniu EPWiK. Takie działanie można byłoby nawet zakwalifikować wręcz jako działanie na szkodę spółki, na co Zarząd nie wyrazi zgody.

Spółka pozostaje otwarta na kontynuację dialogu społecznego zarówno z OZZPOiU jak i pozostałymi organizacjami związkowymi funkcjonującymi w EPWiK. Chcemy jednak, aby był on oparty na merytorycznych podstawach, wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu realiów finansowych w jakich się znajdujemy.

Z poważaniem,
Marek Misztal, Prezes Zarządu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register