25 marca – Dzień Czytania Tolkiena

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor “Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie.

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii.

Oprócz wspomnianej trylogii “Władca Pierścieni”, która została przeniesiona na ekrany kin, Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. “Legendarium Śródziemia”. Weszły one w skład 12-tomowej “History of the Middle-earth”, którą opracował i wydał jego syn – Christopher Tolkien.

Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny.

Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii.

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

 

źródło: onet.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register