G.Krychowiak twarzą kampanii – “Bądź kumplem, nie dokuczaj”

Dokuczanie w szkołach podstawowych dotyczy już połowy uczniów.

Wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych są niepokojące – już co drugi uczeń szkoły podstawowej regularnie doświadcza dokuczania ze strony innych dzieci. W celu zwiększenia świadomości tego problemu i zapobiegania przykrych doświadczeń wśród najmłodszych, wystartowała kampania społeczna Cartoon “Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

krych1

Dokuczanie w szkole najbardziej dotkliwe jest w najmłodszych klasach. Aż 54% dzieci w szkołach podstawowych przynajmniej raz w miesiącu doświadcza jakiejś formy dokuczania ze strony swoich kolegów. Dla porównania, do podobnych doświadczeń przyznaje się 46%. gimnazjalistów i tylko 36% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej uczniów doświadcza obgadywania, nastawiania klasy przeciwko nim oraz wykluczaniem z grupy – jest to zarazem najbardziej dotkliwe zachowanie postrzegane przez najmłodszych. Połowa uczniów spotyka się z wyzywaniem, obrażaniem i krzykiem, a 42% uczniów jest ośmieszanych i wyzywanych.

krych2

Tymczasem nauczyciele nie czują się w pełni przygotowani do radzenia sobie z problemami przemocy w szkole – tylko co piąty uznał, że jego wiedza związana z tematem dokuczania i agresji są całkowicie wystarczające, dwie trzecie określiła je jako raczej wystarczające, a co dziesiąty jako niewystarczające. Jedynie co dwudziesty nauczyciel szkolił się w zakresie postępowania ze świadkami dokuczania i przemocy.

Pełne wyniki badań znajdują się na stronie kampanii społecznej Cartoon Network “Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Ambasadorem akcji został piłkarz Grzegorz Krychowiak, który przekonuje dzieciaki, że warto być dobrym kumplem. Organizatorzy chcą zwiększyć świadomość problemu dokuczania wśród dzieci i rodziców, jak i nauczycieli.

Dodatkowo, dzieci doświadczające dokuczania Fundacja Dzieci Niczyje zachęca do kontaktu z konsultantami bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, a dorosłych z ich otoczenia – do dzwonienia pod numer 800 100 100, czyli do Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci. W trakcie trwania kampanii każdy będzie mógł anonimowo uzyskać fachową pomoc – telefonicznie lub online.

źródło tekst i foto: pap.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register