Gdańsk chce wprowadzić darmową komunikację dla uczniów. Nas na to nie stać?

Politycy Platformy Obywatelskiej w Gdańsku chcą wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Poparcie projektu aktywistów zapowiedziało również Prawo i Sprawiedliwość. Warto zaznaczyć, że na Pomorzu bezpłatna komunikacja dla uczniów jest już w Wejherowie, a w Kościerzynie za darmo mogą jeździć wszyscy – informuje Radio Gdańsk.

Aktywiści mogą liczyć na zgodę obu klubów gdańskich radnych. – Prawo i Sprawiedliwość jest zwolennikiem bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży – mówił we wtorkowej Rozmowie kontrolowanej w Radiu Gdańsk radny PiS i prezes Petrobalticu Grzegorz Strzelczyk. – Składaliśmy podobne postulaty. Skłanialiśmy się kiedyś ku odciążeniu centrum Gdańska od korków i zaproponować darmową komunikację. Myślę, że to się uda. Tyle środków z budżetu Gdańska wycieka na widzimisię naszych decydentów, że ten uszczerbek budżet może wytrzymać – mówił radny PiS na antenie Radia Gdańsk.

W listopadzie ubiegłego roku bezpłatną komunikację dla uczniów wprowadzono w Wejherowie.

W elbląskich mediach przetoczyła się również dyskusja na temat możliwości wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów elbląskich szkół. Taki projekt zgłosiła radna Maria Kosecka oraz Paweł Kowszyński (PiS).

– Coraz więcej miast wprowadza bezpłatną komunikację miejską. Niektóre oferują darmowe przejazdy nie tylko seniorom i uczniom. Na przykład Tomaszów Mazowiecki podjął uchwałę, że od stycznia 2018r gratis będą jeździli wszyscy mieszkańcy tego miasta i to dwudziestoma pięcioma nowymi autobusami z napędem hybrydowym. Z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać także mieszkańcy wielu mniejszych gmin, m.in. Bełchatowa, Strykowa, Głowna, Lubina, Wadowic, Środy Wlk., Żor, Polkowic, Kościerzyny. Ostatnio uchwałę zwalniającą z opłat za przejazdy komunikacją miejską uczniów szkół podstawowych podjęli radni Wejherowa – mówi radna Maria Kosecka. – Z budżetu miasta wydajemy pokaźne kwoty na sprawy marketingowo-promocyjne. To wszystko jest bardzo ważne i dobre, natomiast wydaje się, że Elbląg nie jest w niebezpieczeństwie finansowym i może finansować takie projekty, a gdyby przeznaczyć na to część środków idących na kwestie marketingowe, to byłaby to lepsza akcja promocyjna dla miasta niż niejedna kampania czy reklama.

Podobny wniosek złożył  radny Paweł Kowszyński (PiS).

– Z pewnością rozwiązanie takie w krótkiej perspektywie może zniechęcać samorząd do rezygnacji z wpływów ze sprzedaży biletów ulgowych dla elbląskich uczniów. Jednakże rozpatrując to rozwiązanie w perspektywie długofalowej znacznie wzrasta atrakcyjność miasta pod kątem zasad określonych do skorzystania z takiego rozwiązania. Określając szczegółowo zasady wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów elbląskich szkół, których organem prowadzącym jest miasto Elbląg, zwiększa się atrakcyjność oferty edukacyjnej miasta – mówił radny Paweł Kowszyński.

Największy klub w Radzie Miasta Elbląga – Prawo i Sprawiedliwość analizuje możliwość wprowadzenia w Elblągu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów. Marek Pruszak jest jednak bardziej skłonny przyznać w tym wypadku pewne zniżki posiadaczom Karty Dużej Rodziny.

Natomiast prezydent Witold Wróblewski wskazuje, że nie widzi możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania. Powód? Bardzo prosty – włodarz uważa, że naszego miasta na taką opcję po prostu nie stać.

– Miasto spłaca kredyty zaciągnięte wcześniej. Ponadto dopłacamy z budżetu miasta do komunikacji miejskiej 20 mln zł. Z czego 17 mln zł to wpływy ze sprzedaży biletów – mówił prezydent Witold Wróblewski. – Nawet jeśli nie zapłaci mieszkaniec Elbląga za bilet, to i tak pieniądze wypłyną z budżetu miasta. Nasze miasto jeszcze boryka się z zadłużeniem dlatego należy rozsądnie gospodarować środkami finansowymi.

Jednak od tego tematu władze Elbląga nie uciekną. Bo jeśli nie darmowe przejazdy dla uczniów, to należy rozważyć opcję modernizacji lokalnej komunikacji miejskiej. Ta bowiem przestaje być atrakcyjna dla elblążan. Nawet pomimo budowy nowej trasy tramwajowej czy unowocześnienia taboru.

 

1 komentarz

  • GÓRECKI WIE LEPiEJ Reply

    13 lutego 2018 at 11:56

    Jakoś dziwnie Elbląga na ten gest nie stać? Wierzyć się nie chce. Ale ZKM daje ciche przyzwolenie na jazdę bez biletu, jak?
    Jechałem zeszłej niedzieli do pracy, wsiedli do “13” kanary i zaczęli sprawdzać bilety. Zapytałem, czemu w godzinach wieczornych i na linii “100” biletów nikt nie sprawdza? Ostatnio cała “100” jechała ludzi bez biletów. Pani kanarzyca, ta czarna, grubsza odpowiedziała tak:-“ZKM nam odradził skutecznie sprawdzanie biletów wieczorem”. WNIOSEK :TYLKO IGŁUPI KUPUJĄ BILETY! Co na to “wybitny specjalista od komunikacji ” Górcki? Niech redakcja zapyta.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register