Kąpiele w fontannach nie są bezpieczne. Zwraca na to uwagę nasza Czytelniczka

Elblążanka alarmuje nas, że jej dziecko po kontakcie z wodą z fontanny przy Katedrze musiało skorzystać z pomocy lekarza dermatologa. My zaś uczulamy – fontanny nie służą do kąpieli, a w wodzie mogą czaić się groźne bakterie. Choć akurat, według Urzędu Miejskiego w Elblągu, fontanna posadzkowa na Starówce jest dopuszczona do kąpieli.

Elblążanka przestrzega przed korzystaniem z kąpieli w elbląskich fontannach. Dla jej dziecka skończyło się to chorobą skóry i długotrwałym leczeniem przez lekarza specjalistę.

– W upalne dni moja córka, jak inne dzieci, korzystała z fontanny przy Katedrze na Starówce. Kilka dni później dziecko zaczęło się skarżyć na swędzenie skóry. Okazało się, że ma sporą wysypkę. Konieczna była wizyta u lekarza dermatologa oraz leczenie antybiotykiem – mówi nasza Czytelniczka. – Wydaje mi się, że powodem tego była właśnie kąpiel w tej fontannie.

Sanepid ostrzega przed kąpielami w fontannach i wskazuje, że jakości wody nikt tam nie bada.

– Fontanny to elementy architektonicznie miasta. To dekoracja, która nie służy zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom. Nikt tej wody nie bada. Kąpiel w fontannie jest zakazana i grozi grzywną do 500 złotych. Proszę uruchamiać wyobraźnię. Bywa, że w fontannach kąpią się bezdomni, którzy mogą mieć schorzenia skórne. Kąpią się również koty, bezpańskie psy, szczury, ptaki. W fontannach znajduje się mocz zwierzęcy i odchody – informuje Sanepid. – Możemy spodziewać się różnych dolegliwości np. wysypki na skórze, swędzenia i pieczenia oczu, migreny, bólu brzucha, biegunki, wymiotów, gdy napijemy się w wody, a nawet zaburzenia pracy nerek. Kilka dni po kąpieli może się pojawić gorączka, bóle mięśni i stawów.

Miasto wskazuje jednak, że dzieci mogą ochładzać się przy fontannie posadzkowej na Starym Mieście.

– W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp – informuje Ratusz.

Natomiast całkowity zakaz kąpieli dotyczy fontanny przy ul. 1 Maja.

W  fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać – informuje elbląski Ratusz.

Radna Maria Kosecka zwracała niedawno uwagę, że kąpiele dzieci w elbląskich fontannach nie są obojętne dla ich zdrowia. Przekonuje, że powinny się przy tych obiektach pojawić tabliczki zakazujące kąpieli.

– Badania jakości wody w zbiornikach fontann miejskich za każdym razem przynoszą alarmujące wyniki o jej złej, wręcz szkodliwej dla organizmów ludzkich jakości – mówiła radna. – Niestety nie przeszkadza to nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym rodzicom na zezwalanie dzieciom na kąpiele w tych chorobotwórczym środowisku. Lato ze swoimi wysokimi temperaturami kusić będzie znowu zażywaniem ochłody w tych niebezpiecznych zbiornikach. Dlatego wnoszę o umieszczenie na wszystkich fontannach na terenie miasta wyraźnych znaków zakazujących kąpieli oraz spożywania wody.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register