Rodzice dzieci niepełnosprawnych oburzeni decyzją radnych

Nie udało się członkom Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zablokować głosowanie uchwał w sprawie przekazania na rzecz Policji oraz OHP nieruchomości przy ul. Lotniczej. Po głosowaniu w tej sprawie opuścili oni salę obrad z okrzykami: „Hańba”.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym od pięciu lat stara się pozyskać od miejskiego samorządu budynki przy ul. Lotniczej na potrzeby pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ponieważ jednak Ratusz chce przekazać grunty i budynki na rzecz Komendy Miejskiej Policji oraz OHP, dziś na sesję przybyło kilkadziesiąt osób, czyli rodzice i dzieci z niepełno sprawnościami umysłowymi.

Beata Strehlau, przewodnicząca zarządu w PSOUU koło w Elblągu apelowała do radnych, aby nie podejmowali takiej decyzji dziś.

– Prowadzimy sześć placówek, w której znajduje się ponad 120 osób, w tym 70 to osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś miasto nie ma dla takich osób żadnej oferty wsparcia: mieszkań, czy ofert pracy. My nie będziemy wieczni – co się stanie z naszymi dziećmi, gdy nas już zabraknie. Stąd od 5 lat zbiegamy o budynki na ul. Lotniczej. To są budynku, w których możemy stworzyć przyszłość naszych dzieci – mówiła Beata Strehlau.

Odpowiadał wiceprezydent miasta Jacek Boruszka: – Miasto jest zainteresowane potrzebami wszystkich mieszkańców Elbląga. Zapewniam, że w chwili obecnej potrzeby dzieci i młodzieży po 25 roku życia są zapewniane: są warsztaty terapii zajęciowej, pomoc którą niesie Dom Lazarus. Samorząd rozważa także wprowadzenie tzw. usług wytchnieniowych – wsparcia tych osób. PSOUU ma pod swoja opieką 7 proc populacji dzieci do 25 roku życia. Resztą opiekuje się samorząd miejski. W budynkach na ul. 1 Maja, Saperów i na Szarych Szeregów jest zapewniana taka pomoc.

Radni miejscy zaapelowali do prezydenta miasta o wskazanie PSOUU koło w Elblągu alternatywnych lokalizacji do realizacji zamierzonych przez organizację planów rozwojowych.

– Uwarunkowania planu zagospodarowania na Lotniczej nie dadzą możliwości prowadzenia tego typu działań, które proponuje stowarzyszenie. My nie oddajemy za złotówkę tego obiektu, bo one mają swoją odpowiednią wartość. Gdybyśmy chcieli nieodpłatnie przekazać organizacji pomieszczenia mielibyśmy ponad 4 mln zł strat – mówił prezydent Witold Wróblewski.

W ostatecznym głosowaniu radni zadecydowali zbyć nieruchomości na Lotniczej na rzecz skarbu państwa.  Rodzice wówczas zaczęli krzyczeć: wstyd i hańba.

– Zawiódł nas pan, Panie prezydencie i panowie radni – nie kryli rozgoryczenia rodzice i wychodzą z sali sesyjnej.

Za przyjęciem pierwszej uchwały głosowało 15 radnych. Jeden był przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu.

Zarówno Komenda Miejska Policji w Elblągu, jak i Komenda Hufca OHP wystąpiły do Miasta z wnioskiem o przejęcie działek przy ul. Lotniczej – chcą tam ulokować swoje siedziby. W zamian nasze miasto przejęłoby na własność dotychczasowe nieruchomości tych instytucji na własne potrzeby lub do zbycia.

O tej sprawie więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/ohp-oraz-policja-przeniosa-sie-na-ul-lotnicza-miasto-przejmie-nieruchomosci-po-tych-instytucjach/

Źródło wypowiedzi: Dziennik Elbląski (relacja na żywo).

 

2 komentarze

  • .... Reply

    17 listopada 2017 at 15:55

    Prezydent Wróblewski wyraźnie i jasno powiedział, że obiekty te może jedynie sprzedać albo zamienić na inne obiekty równowarte, ponieważ te na Lotniczej obciążone są zakupem. Lotnicza była już wystawiana na sprzedaż i nic nie wyszło, ani firmy ani stowarzyszenia nie chciały kupić. Teraz kiedy nadarzyła się okazja zamiany na inne nieruchomości nie obciążone kosztami zakupu, które będzie można użyczać i robić z nimi co się chce to trzeba to wykorzystać albo dalej Lotnicza będzie stała i niszczała bo zakupiono je po znacznie zawyżonej cenie. Ot i cała historia. Niepełnosprawni wprawdzie potrzebują wsparcia i raczej wszyscy się z tym zgadamy, ale aby można było im coś zaproponować wpierw trzeba zamienić to czego użyczyć nie można – Lotniczej za którą miasto przepłaciło. Po zamianie będą nie tylko te Junaki ale również budynki na Królewieckiej i Tysiąclecia. No i jeszcze budynki i teren ALP, który również jest w tym pakiecie. Ta zamiana tak naprawdę jest najlepszym rozwiązaniem i to lepszym niż sprzedaż Lotniczej w przetargu bo będą inne obiekty i nieruchomości dla miasta. Miasto kupując Lotniczą wdepnęło w wielkie g. .. i zamiana na inne obiekty wraz z gruntami jest jedynym rozsądnym wyjściem z niego.

  • .... Reply

    17 listopada 2017 at 19:14

    Aby zrozumieć ten temat należy koniecznie to obejrzeć https://www.truso.tv/wiadomosci/47743,studio-trusotv-wydanie-specjalne-koszary-przy-ul-l

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register