YOLO? Co mówi do nas młodzież? Co to znaczy?

Ruszyłakolejna kampania społeczno-edukacyjna “Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Spot ma zachęcać do używania poprawnej polszczyzny, która sprzyja porozumieniu między pokoleniami. Odtwórcami głównych ról są Marian Dziędziel, Ewa Szykulska i Justyna Suwała. Za kamerą stanął Tomasz Woźniczka.

Kampania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Ojczysty – dodaj do ulubionych” jest prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury od 2012 r. Jej celem jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. My swoje młodzież swoje…

YOLO? Co mówi do nas młodzież? Co to znaczy?

Bardzo często taką “nowomową” posługują się nastolatkowie. Ale z niektórych wyrażeń korzystamy na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W tym całym słowniku młodzieżowych zwrotów są jednak określenia, które bardzo trudno rozszyfrować, zrozumieć, a co dopiero użyć ich we właściwym momencie!

KRÓTKI SŁOWNIK WYRAZÓW MŁODZIEŻOWEJ NOWOMOWY

ASAP (as soon as possible) – Jeśli ktoś prosi Cię o zrobienie czegokolwiek ASAP to znaczy, że musisz to wykonać tak szybko jak to możliwe.

BFF (best friend forever) – Umawiasz się na kawę z BFF? Oznacza to, że wybierasz się na spotkanie z najlepszym przyjacielem.

SWAG – Jest to opis stylu, czasami nawet określanie go mianem “lansowania się”.

LOL (laugh out loud) – Jest to bardzo prosty zwrot, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza śmianie się na głos.

YOLO (you only live once) – Jest to bardzo często używany, a nawet nadużywany zwrot wśród młodzieży. Mówiąc YOLO informujesz kogoś, że “żyje się tylko raz”.

IDK (I don’t know) – To kolejny skrót, który ma zaoszczędzić nasz czas na pisaniu smsa. Pisząc go, dajemy znać odbiorcy, że czegoś “nie wiemy”.

BTW (by the way) – Korzystasz z tego skrótu? W takim razie powinieneś wiedzieć, że oznacza on “tak przy okazji”.

TTYL (talk to you later) – Nie masz teraz czasu z kimś pisać? Wystarczy, że “porozmawiasz z nim później”.

ROFL (roll on floor laughing) – Ten skrót to już bardziej zmodyfikowana wersja LOL. Kiedy nie możesz już wytrzymać ze śmiechu zwykle “turlasz się po podłodze ze śmiechu”.

KK – Jeśli myślałeś, że O.K. nie da się bardziej skrócić, to byłeś w błędzie. Dla leniwych, jeśli nie chce Ci się przesunąć palca rząd wyżej, jest jeszcze wersja KK. Tego skrótu się nie rozwija.

TBT (throwback thursday) – Ten skrót bardzo często wykorzystywany jest na Instagramie. Wtedy zwrot TBT zawsze będzie poprzedzał znak #.

TT – Twitter to sieć społecznościowa, w której opisuje się bieżące wydarzenia, wykorzystując jedynie 140 znaków.

FB – Facebook to miejsce, w którym możemy zamieszać nasze zdjęcia, gromadzić znajomych i zapisywać się do grup oraz wydarzeń.

Insta – Instagram to serwis, w którym wrzucamy zdjęcia, oznaczając je hashtagiem.

Ask – Portal społecznościowy, na którym zadaje się pytania nieznanym osobom, obserwuje się je i wysyła im prezenty.

Noob – Początkująca osoba, która nie ma pojęcia o danym temacie.

Follow – Śledzić, obserwować kogoś na Instagramie, Twitterze.

Followersi – Osoby, które ślędzą (followują), obserwują kogoś na Instagramie, Twitterze.

Hashtag – Znak # używany na Instagramie i Twitterze. Dzięki niemu nasze zdjęcie jest wrzucane do bazy innych fotek, które robią ludzie na całym świecie i oznaczają właśnie takim hashtagiem.

Lajki – Lubisz coś? Dajesz lajka!

Hejty – Hejtować można wszystko, wszystkich i za wszystko, czyli po prostu nie lubić.

źródło: RadioZET/Buzzfeed, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register