1 na 4 polskich e-konsumentów wyda w Sieci więcej pieniędzy
Jak pokazują najnowsze badania sondażowe, co czwarty Polak wybiera zakupy przez Internet, jako preferowaną formę zakupów. Wśród wszystkich polskich użytkowników Internetu niemal 50% deklaruje, że przynajmniej raz kupiło coś w ten sposób, a znaczna ich część twierdzi, że chętnie wróci do tej formy zakupów. Połowa tej grupy przyznaje, że internetowych zakupów dokonuje przynajmniej raz w miesiącu, a jeśli uda im się otrzymać kod lub kupon rabatowy na kolejne zakupy w danym sklepie, to nawet częściej.
Gdzie i co kupują Polacy w Internecie?
Wśród polskich e-konsumentów, największą grupę, bo aż 55%, stanowią osoby pomiędzy 26 a 34 rokiem życia. Są zazwyczaj mieszkańcami dużych miast i mają przynajmniej średnie lub wyższe wykształcenie. Co ciekawe, najwięcej transakcji przez Internet dokonują Polacy w poniedziałki — być może to ich sposób na pozbycie się poniedziałkowej chandry? Produktami, kupowanymi w ten sposób przez Polaków są najczęściej:
● ubrania i związane z nimi akcesoria,
● obuwie,
● sprzęt RTV i AGD,
● książki,
● płyty,
● elektroniczne urządzenia mobilne.
Na korzyść zakupów przez Internet przemawia z pewnością możliwość zweryfikowania wiarygodności sklepu, w czym pomagają liczne portale poświęcone opiniowaniu usług, świadczonych przez e-sprzedawców. Istotna jest też różnorodność cen, związana z dużą konkurencją na rynku zakupów internetowych, dzięki czemu towar kupiony w ten sposób jest niejednokrotnie tańszy niż jego odpowiednik nabyty w sklepie stacjonarnym.
Jak uczynić zakupy w Internecie lepszymi?
Darmowa dostawa
Jednym z największych problemów — zdaniem polskich e-konsumentów — jest cena dostawy, która znacznie zwiększa kwotę, jaką trzeba zapłacić za zamawiany produkt. Nie jest to aż tak kłopotliwe w przypadku rzeczy wartościowych, gdy koszty dostawy stanowią jedynie odsetek ceny produktu. Znacznie gorzej jest w przypadku rzeczy o niskiej wartości. Zdarza się wówczas często, że koszt dostawy kilkakrotnie przekracza wartość samego towaru.
Co w takim razie powinni robić sprzedawcy, aby przekonać do siebie polskich konsumentów? Z całą pewnością — postawić na darmową dostawę. Jak pokazują sondaże, przeciętny Polak byłby skłonny poczekać na zamówiony towar znacznie dłużej, jeśli tylko miałby pewność, że nie będzie musiał ponosić kosztów związanych z jego dostawą.
Kupony i kody promocyjne
Kolejnym czynnikiem, który na pewno przyciągnie klientów są częste promocje, głównie te związane z ilością zakupionych rzeczy, np. kup trzy, zapłać za dwa, czy kolejne pięć procent rabatu za każdą umieszczoną w koszyku rzecz. Według e-konsumentów biorących udział w badaniu zleconym przez stronę z kuponami PromoCodius, mile widziane są również zniżki na kolejne zakupy, czy urodzinowe kody rabatowe, przesyłane droga mailową zarejestrowanym klientom sklepów.
Znaczna część robiących zakupy przez Internet Polaków twierdzi, że najważniejszym udogodnieniem, jakie mogą zaproponować im e-sprzedawcy są różnego rodzaju kody rabatowe i promocyjne, przyjmujące formę kuponów lub kodów. Dzięki nim kupujący nie jest ograniczany trwająca przez określony czas promocją i może dokonać zakupów w dogodnym dla siebie momencie, korzystając ze zniżki. Wielu e-konsumentów skłania się ku przekonaniu, że kody rabatowe, to najlepszy sposób na zaoszczędzenie podczas zakupów w sieci. Tego typu zniżki pozwalają też kupować po niższej cenie towary, które podczas ogólnodostępnych promocji nie są objęte zniżką lub są już niedostępne.
Wady i zalety zakupów online
Wśród licznych plusów zakupów przez Internet, Polacy wymieniają często dużą różnorodność oferowanych towarów i pewność co do kupowanego produktu oraz oferującego go sprzedawcy, związaną z możliwością zapoznania się z opiniami innych klientów. Nie bez znaczenia jest też wygoda i komfort, jakie dają zakupy robione z domu, sprzed monitora komputera. Ważny jest też dreszczyk emocji, który zapewnia e-kupującym możliwość poszukiwania ciekawych okazji, promocji, korzystania z rabatów i kodów promocyjnych.
Wśród minusów, jakie podają e-konsumenci znajdują się właściwie jedynie takie, które wiążą się z przystosowaniem urządzeń lub sklepów do tego typu zakupów, np. brak stron sklepów przygotowanych pod urządzenia mobilne. Z drugiej strony, kłopotliwe często okazują się internetowe płatności, przez które trzeba się najpierw „przeklikać”, by móc sfinalizować transakcję.
E-zakupy mają świetlaną przyszłość
Podsumowując, zakupy przez Internet to sektor, który w Polsce stale się rozwija i zyskuje sobie coraz więcej sympatyków. Pozwala on klientom na szybkie, komfortowe i bezpieczne zakupy. Dodatkowo, dzięki licznym dostępnym kuponom promocyjnym czy rabatowym, pozwala znacznie zaoszczędzić. Z całą pewnością ten typ zakupów będzie coraz szybciej powiększał grono swoich sympatyków i zmniejszał dystans do tradycyjnych, stacjonarnych sklepów.
0 komentarzy