11 kwietnia – Dzień Milczenia

Dzień Milczenia (z ang. Day of Silence, DoS) to  coroczne wydarzenie z udziałem młodzieży szkolnej i uniwersyteckiej oraz nauczycieli, przeciwko homofobii w szkołach. Uczestnicy akcji – uczniowie i studenci – składają jednodniowe śluby milczenia, co ma w sposób symboliczny wyrażać ciszę, na jaką są skazani geje, lesbijki, osoby biseksualne i transgenderyczne. Takie demonstracje mają miejsce głównie w USA, potem przyłączyła się Europa, Polska zaczęła milczeć w 2006 roku.

W Polsce akcja  młodzi ludzie ustawiają się w centrach największych miast z zaklejonymi ustami i wręczają przechodniom ulotki z napisem:

Proszę zrozum moje powody do nieodzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualne i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?

Pierwszy Day of Silence miał miejsce w University of Virginia w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku. Wzięło w nim udział 150 studentów. Rok później inicjatywa przeniosła się na 100 innych uniwersytetów w USA. W 2001 roku oficjalnym organizatorem wydarzenia została organizacja GLSEN. W 2006 roku, według jej szacunków, ponad 450 tys. studentów i uczniów w ponad 4000 placówkach edukacyjnych brało udział w Day of Silence. Zdaniem organizacji Day of Silence jest największym wydarzeniem studenckim dotyczących kwestii LGBT w USA.

źródło tekt i foto: wikipedia.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register