11 kwietnia – Światowy Dzień Osób Chorych na Parkinsona

Światowy Dzień Osób Chorych na Parkinsona obchodzony jest od 1997 roku w dniu upamiętniającym urodziny Jamesa Parkinsona (11 kwietnia), który to jako pierwszy opisał objawy choroby. Inicjatorem przedsięwzięcia było Europejskie Stowarzyszenie – European Parkinson’s Disease Association (EPDA).

EPDA-logo

Święto to ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, a także wsparcie pacjentów i ich rodzin w walce z trudnościami, jakich doświadczają w codziennym życiu w związku z chorobą. Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

Choroba Parkinsona to powoli postępująca zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która ma charakter samoistny. Do chwili obecnej nie są dokładnie znane i określone czynniki wywołujące zmiany w komórkach nerwowych prowadzące do jej rozwoju. Przypuszcza się, że część z nich ma podłoże genetyczne. Szacuje się, że choroba ta występuje u około 6,3 miliona ludzi na całym świecie, głównie u osób po 40-60 roku życia. Biorąc jednak pod uwagę proces starzenia się społeczeństwa można przypuszczać, że liczba chorych będzie stale rosnąć.

W Polsce osobom chorym pomagają m.in: fundacja Żyć z chorobą Parkinsona, która jest członkiem europejskiego stowarzyszenia EPDA (European Parkinson’s Disease Association) oraz Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona,Stołeczne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, a także bydgoskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych AKSON.

Więcej na:

http://www.epda.eu.com/en/#

źródło: http://akademia.nfz.gov.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register