15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

814 933 808 zł dofinansowania na kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych i społecznych. Tyle do tej pory elbląski samorząd pozyskał z Unii Europejskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pn. „15 lat Elbląga w Unii Europejskiej”, która udostępniona została przed Ratuszem Staromiejskim. Prezentowane są na niej najważniejsze inwestycje zrealizowane w naszym mieście dzięki unijnemu wsparciu oraz zdjęcia sprzed 15 lat, kiedy Elbląg świętował akcesję Polski do UE.

– Akcesję Polski do Unii Europejskiej traktowaliśmy jako szansę zarówno dla naszego kraju, jak również regionu i miasta. Pamiętam doskonale entuzjazm, ale i oczekiwanie na ten moment. Był to kolejny krok w rozwoju polskiej demokracji, ale i w rozwoju społeczno -gospodarczym. Uważam, że dla Elbląga okres tych 15 lat był bardzo dobry. Od początku staramy się w pełni wykorzystywać możliwość pozyskiwania funduszy strukturalnych ze wszystkich dostępnych programów. Nasze miasto stało się liderem w tym zakresie. Do tej pory jako samorząd – łącznie ze środkami przedakcesyjnymi pozyskaliśmy ponad 814 933 808 zł dofinansowania na kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych i społecznych. To praktycznie dodatkowe 1,5 budżetu miasta. Uważam, że jest to ogromny sukces. Te środki służą elblążanom i zapewniają zrównoważony rozwój, a co za tym idzie wyższy komfort życia i zwiększenie atrakcyjności Elbląga, jako miasta do życia i inwestowania. Nie ma bowiem dziedziny, w której nie pozyskalibyśmy dofinansowania. Wspomnę tu choćby infrastrukturę drogową, w tym węzeł „Elbląg-Wschód”, rozbudowę portu, trakcji tramwajowej wraz z zakupem taboru, budowę sieci światłowodowej, Elbląskiego Parku Technologicznego, modernizacji stacji uzdatniania wody, remonty instytucji kultury, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, środki na wyposażenie szkół, czy elbląskich szpitali. Należy również podkreślić – i to jest kolejny powód do radości, że nie tylko samorząd wykorzystuje szansę, jaką daje Unia Europejska. Po fundusze na rozwój sięga coraz więcej elbląskich przedsiębiorców, szkół, spółdzielni mieszkaniowych, czy organizacji pozarządowych. Łącznie więc kwota dofinansowania byłaby znacznie wyższa. To ogromny sukces. Szczerze mówiąc dziś nie wyobrażam sobie rozwoju Elbląga bez wsparcia unijnego. Na pewno nie bylibyśmy na tym etapie, na jakim jesteśmy. Oczywiście na tym nie zamierzamy poprzestać, dlatego mamy przygotowujemy kolejne projekty, które służyć będą mieszkańcom i turystom – podkreśla prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Z okazji 15-lecia w UE zapraszamy również mieszkańców i turystów do wspólnego śpiewania hymnów RP i „Ody do Radości”,  które odbędzie się 1 maja natomiast o godz. 12 przed Ratuszem Staromiejskim.

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

15 lat Elbląga w Unii Europejskiej

źródło: UM Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register