Alarm dla Elbląga! Trujący benzo(a)piren w powietrzu!

W Elblągu jest przekraczany dopuszczalny poziom groźnego dla zdrowia  benzo(a)pirenu – wynika z raportu  służb ochrony środowiska, podsumowującego  ostatnie pięć lat – alarmuje Radio Olsztyn.

Związek ten jest w powietrzu tam, gdzie odbywa się spalanie niskiej jakości opału lub śmieci w domowych piecach starego typu.  Wdychanie go   jest porównywalne z nałogowym paleniem papierosów. I niestety, niesie te same skutki jak  to  groźne uzależnienie – z nowotworem płuc włącznie.

Problem nie dotyczy tylko Elbląga, ale całego regionu i kraju.

  • Czytając raporty o stanie powietrza skupiamy się na pyłach PM 10. W przypadku Elbląga nie jest to największy problem. Ale za to wysoki poziom benzo(a)pirenu, który jest rakotwórczy powinien budzić niepokój – wyjaśnia Krystyna Wątroba z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska  w Olsztynie. Poziom tego skażenia jest podwyższony  w całej Polsce,  i to  w 42 z 46 badanych stref.

Dodajmy – Elbląg wprowadził  w tym roku program wspierania mieszkańców, którzy chcą podłączyć się do  miejskiej sieci ciepłowniczej lub wymienić stary piec na nowoczesny. Zainteresowanie jest tak duże, że trzeba było zwiększyć pulę dotacji z budżetu miasta, bo ta zaplanowana na cały rok okazała się zbyt mała.

Spalanie odpadów jest wykroczeniem z artykułu 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tyś. złotych.

W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.

W piecu domowym możesz spalać tylko:

węgiel, koks;
drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
odpady z kory i korka;
papier i tekturę, karton.
W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.

źródło: Radio Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register