Bądź zawsze ubezpieczony. Zobacz, jak i dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest przydatnym dokumentem, który powinniśmy mieć przy sobie podczas przebywania za granicą. Dzięki niej w razie potrzeby możemy skorzystać z miejscowej podstawowej opieki medycznej i uzyskać niezbędną pomoc lekarską bez konieczności powrotu do Polski.

Które państwa uznają kartę EKUZ?

Wyrobione przez nas ubezpieczenie EKUZ na Ekuz.com.pl będzie stanowić nasze zabezpieczenie we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki temu w razie wypadku, kontuzji czy niespodziewanej choroby będziemy mieli możliwość leczenia się w lokalnych placówkach medycznych (karta nie sprawdza się w przypadku prywatnych gabinetów lub szpitali – tutaj będziemy musieli sami zapłacić za świadczone usługi).

Musimy też pamiętać, że korzystając z kary EKUZ będziemy rozliczeni tak, jak mieszkańcy danego kraju, a więc usługa nie zawsze będzie darmowa. Jeśli przykładowo leczymy się w Niemczech to będziemy musieli zapłacić 10 euro za dzień pobytu w szpitalu publicznym, jak każdy obywatel. Z kolei przebywając we Francji będziemy zobowiązani do pokrycia 30% kosztów wizyty u specjalisty.

W jakim przypadku karta EKUZ się nie sprawdzi?

Jeżeli wybieramy się do konkretnego państwa z zamiarem przybycia operacji lub konkretnego, zaplanowanego zabiegu to powinniśmy pamiętać, że takie świadczenia nie zostaną pokryte przez kartę EKUZ (działa ona w nagłych, niespodziewanych przypadkach wymagających szybkiej interwencji lekarskiej). Musimy również wiedzieć, że nie wszystkie publiczne placówki medyczne mają podpisane umowy z lokalnym ubezpieczycielem, a co za tym idzie – nie wszędzie możemy poddać się leczeniu lub sporo za nie zapłacimy.

Karta EKUZ nie pokrywa też transportu do ojczyzny, chyba że jest on tańszy niż ogólny koszt leczenia chorego za granicą.

Jak wyrobić kartę? Czy trzeba poświęcić na to więcej czasu?

Kartę wyrabia się bardzo szybko – trzeba tylko wypełnić i złożyć wniosek na odpowiednim oddziale placówki NFZ, a potem wypełnić dokumenty. Najczęściej wybieranym i najszybszym sposobem jest samodzielne udanie się do wydziału NFZ, choć możemy też złożyć wniosek za pomocą maila lub drogą pocztową (wtedy musimy poczekać dłużej na wydanie karty). Chcesz wyrobić kartę w swojej okolicy? Sprawdź kartę EKUZ w Gdańsku https://ekuz.com.pl/ekuz-w-gdansku/

Cały proces jest bezpłatny, a kartę możemy otrzymać od razu przy składaniu potrzebnych dokumentów (potwierdzających posiadanie polskiego ubezpieczenia) lub po 3-5 dniach roboczych jeżeli chcemy, aby EKUZ dotarła do nas przesyłką pocztową.

Jak wygląda karta i ile jest ważna?

Karta przypomina swoim wyglądem dokument tożsamości – z tym, że nie załączono do niej zdjęcia. Znajdują się na niej przede wszystkim dane osobowe (nazwisko, imię, data urodzenia), data ważności karty oraz numery identyfikacyjne (osobiste, instytucji oraz karty).

Data ważności ubezpieczenia jest zależna od wieku, pobieranych świadczeń, posiadanego ubezpieczenia oraz od statusu społecznego i ekonomicznego. Nie może jednak przekraczać okresu, w którym możemy korzystać z opieki medycznej w Polsce.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register