Ból po wyrwaniu zęba – sposoby na zmniejszenie nieprzyjemnej dolegliwości

Ekstrakcja zęba to popularny zabieg stomatologiczny, który stanowi ostateczność, gdy niemożliwe jest wdrożenie innych metod leczenia zęba. Mimo że jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, u wielu pacjentów wywołuje negatywne skojarzenia, a czasem wręcz lęk. Jak zmniejszyć ból po wyrwaniu zęba, który często pojawia się, gdy środek znieczulający przestaje działać? Ile standardowo powinien trwać ból po wyrwaniu zębów?

Silny ból po wyrwaniu zęba – czy to suchy zębodół?

Ból po wyrwaniu zęba może być jednym z symptomów pewnej dolegliwości, a mianowicie suchego zębodołu, z powodu którego cierpią niektórzy pacjenci (zwłaszcza w przedziale wiekowym 20-40 lat). To przykre powikłanie po ekstrakcji zęba, które poza trudnymi do zniesienia dolegliwościami bólowymi, objawia się także:

l tkliwością uciskową (wrażliwością rany na dotyk),

l nieprzyjemnym zapachem z ust,

l szczękościskiem,

l szarym nalotem w miejscu wyrwania zęba,

l gorączką (jednak nie jest to częsty objaw),

l powiększeniem węzłów chłonnych,

l ogólnym osłabieniem organizmu (które towarzyszy też np. przeziębieniu).

Jeżeli ból po wyrwaniu zęba jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i domowe sposoby nie przynoszą ulgi – konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Ból po wyrwaniu zęba a inne objawy po ekstrakcji

Na jakie inne dolegliwości skarżą się pacjenci po zabiegu ekstrakcji? Oprócz bólu, po wyrwaniu zęba może wystąpić też ból głowy, obrzęk, krwawienie z jamy ustnej, podwyższona temperatura, złe samopoczucie. W przypadku usunięcia zębów bocznych, pacjent może mieć również poczucie ograniczenia rozwierania ust. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu po wyrwaniu zęba (tzw. poekstrakcyjnego) oraz pozostałych symptomów, warto stosować się do ogólnych zaleceń pozabiegowych, czyli:

l nie spożywać posiłków ani nie pić płynów do 2 godzin po ekstrakcji,

l nie palić papierosów przez 2 doby,

l nie płukać jamy ustnej przez 7 dni (aby nie wypłukać skrzepu).

Ekstrakcja zęba – ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

Wielu pacjentów przed planowanym zabiegiem ekstrakcji zastanawia się, jak długo może trwać ból po wyrwaniu zęba. Otóż długość utrzymywania się dolegliwości bólowych jest indywidualną sprawą – zależy m.in. od stopnia skomplikowania zabiegu stomatologicznego oraz umiejscowienia zęba (najdłużej i najtrudniej goją się zęby mądrości z łac. dens serotinus). Standardowo ból po wyrwaniu zęba nie powinien utrzymywać się dłużej niż 2-3 dni (w przypadku tzw. ósemek usuwanych chirurgicznie może być to nawet 7-10 dni).

Jakie preparaty stosować przy bólu po wyrwaniu zęba?

Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, ulgę przy uciążliwym bólu po wyrwaniu zęba przyniosą popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne bez recepty (ibuprofen, pyralgina). Ukojenie może przynieść także żel antyseptyczny dostępny w każdej aptece. Natomiast niewskazane jest stosowanie produktów leczniczych zawierających aspirynę, gdyż ma ona właściwości rozrzedzające krew.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba? Naturalne sposoby

Sympatycy leczenia tradycyjnymi sposobami mogą stosować zimne, zewnętrzne okłady (z lodu owiniętego w ręcznik lub specjalnych kompresów do zamrażania, które można nabyć w aptece). Po kilku dniach od ekstrakcji (nigdy w dniu zabiegu czy dobę po) można wykonywać delikatne płukanki z soli kuchennej, szałwii i rumianku, które działają ściągająco i przeciwbakteryjnie. Aby nie spotęgować bólu po wyrwaniu zębów, należy unikać spożywania gorących potraw i przez kilka dni stosować półpłynną dietę.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie uciążliwego bólu po wyrwaniu zęba. Jeśli dolegliwości bólowe będą się nasilały zamiast zanikać kilka dni po zabiegu ekstrakcji lub pojawi się szczękościsk, ciągłe krwawienie i narastająca opuchlizna, należy niezwłocznie skonsultować się ze swoim stomatologiem.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register