Ciekawostka. Ten okręt wojenny nazywał się „Elbląg”

Jedynym okrętem pływającym pod nazwą Elbląg był kuter rakietowy proj. 205 „Osa” (nr burtowy 426). Były to w swoim czasie najnowocześniejsze okręty wojenne na świecie i najsilniej uzbrojone (jeżeli wziąć pod uwagę wymiary).

Okręty wyposażono w kierowane rakiety P-15 , które bez problemów mogły posłać na dno prawie każdy duży okręt wojenny (co potwierdzone zostało w czasie działań wojennych). Nasz ORP Elbląg służył w 3 Flotylli Okrętów (wcześniej 3 Brygadzie Kutrów Torpedowych).

Banderę podniesiono 14 września 1966, a ze służby okręt wycofano 30 czerwca 1990 (dziś 27 rocznica). Pierwszym jego dowódcą był kpt. Piotr Kołodziejczyk późniejszy wiceadmirał i Minister Obrony Narodowej. ORP Elbląg po wycofaniu z aktywnej służby w Marynarce Wojennej trafił do straży granicznej gdzie do 1995 służył jako patrolowiec SG-303. Ostatecznie został złomowany kilka lat później.

Z kilkuset kutrów jakie zbudowano w ZSRS i na licencji w wersji pierwotnej pozostał jeden: ORP Władysławowo stojący dziś w Kołobrzegu. (Na zdjęciach ostatnie kutry typu OSA na tle większych okrętów rakietowych typu Tarantula. Zdjęcia udostępnił A. Nitka).

Źródło: https://www.facebook.com/MiastoElblag/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register