Co to jest OC przewoźnika drogowego?

Ubezpieczenia OC nie kończą się na obowiązkowych polisach dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one dedykowane również firmom świadczącym usługi transportowe. Mamy tutaj do czynienia z tzw. OCPD, czyli OC Przewoźnika Drogowego, znane również jako OCP. Czy jest obowiązkowe, ile kosztuje i przed czym chroni? Sprawdź już teraz!

Czym jest OC przewoźnika drogowego?

Są to specjalne polisy dedykowane wszystkim firmom świadczącym usługi transportu towarów, oczywiście o charakterze zarobkowym. Podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona ładunków. Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w momencie, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. OCPD obowiązuje od momentu przyjęcia towaru przez przewoźnika, aż do jego zdania w punkcie docelowym dostawy.

Ubezpieczenie OCP to bardzo korzystne rozwiązanie, które ułatwia prowadzenie firmy transportowej. Przedsiębiorstwo nie musi obawiać się wysokich kosztów związanych z uszkodzeniem, zalaniem czy nawet kradzieżą ładunku klienta. Oczywiście zyskują także zleceniodawcy – mają pewność, że w razie problemów z transportem otrzymają odszkodowanie.

Czy trzeba wykupić OC przewoźnika drogowego?

Większości osób OC kojarzy się głównie z obowiązkowymi polisami komunikacyjnymi. Musi je wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego, z drobnymi wyjątkami przewidzianymi przez prawo. OCPD nie zalicza się do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, ale…i tak powinieneś je mieć. Dlaczego?

Ogromna konkurencja na rynku przewoźników drogowych sprawia, że klienci coraz częściej biorą pod uwagę OCPD, podejmując decyzję o wyborze konkretnej oferty. Wniosek jest jasny – brak tego ubezpieczenia sprawia, że automatycznie Twoja firma traci mnóstwo potencjalnych zleceniodawców.

Przewoźnicy posiadający dodatkowe OC wzbudzają większe zaufanie. Dzięki tej polisie budujesz pozytywny wizerunek i łatwiej będzie Ci konkurować z innymi firmami. Nie bez powodu klienci tak bardzo zwracają na to uwagę. Nierzadko powierzają przewoźnikom towar o ogromnej wartości, a OCPD gwarantuje im bezpieczeństwo, gdy dojdzie do jakichś uszkodzeń.

Zakres ochrony w ramach OC przewoźnika drogowego

To, jaki będzie zakres ochrony w ramach OCPD, zależy przede wszystkim od tego, z jakiej oferty skorzystasz. Polisy te są przygotowywane indywidualnie, dopasowywane do potrzeb przewoźnika. Odpowiednie negocjowanie warunków jest więc kluczowe. Jeśli chcesz kupić dobrą polisę, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalistów. Na przykład na stronie https://ubezpieczamy24.com możesz wypełnić krótki formularz, po którego wysłaniu doświadczeni agencji ubezpieczeniowi przygotują spersonalizowaną ofertę!

Choć warunki OCPD mogą być różne, podstawowy zakres ochrony zawsze jest taki sam i obejmuje:

– uszkodzenia, kradzież czy całkowite zniszczenie przewożonego towaru,

– rekompensatę strat wynikających z opóźnień w dostawie.

Ile trzeba zapłacić za OCPD?

Wysokość składki to kolejna indywidualna kwestia. Ceny OC przewoźnika drogowego są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od zakresu ochrony, jak i konkretnej oferty firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście ubezpieczalnie wyliczają ją na podstawie bardzo różnorodnych kryteriów. Jest ich wiele, ale do najważniejszych można zaliczyć:

– wysokość sumy gwarancyjnej – jest to maksymalna kwota odszkodowania,

– roczne obroty przewoźnika drogowego – im wyższe, tym więcej trzeba zapłacić za OCPD,

– zakres działalności firmy transportowej – przewozy krajowe lub międzynarodowe,

– rodzaj i wartość przewożonych ładunków.

Do tego dochodzą dopłaty za dodatkowe pakiety do OC przewoźnika, które oczywiście są nieobowiązkowe.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register