Co warto wiedzieć o podatku dochodowym?

Kwestie podatkowe zawsze budzą sporo emocji. PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych – jego uiszczanie na rzecz właściwego Urzędu Skarbowego jest obligatoryjne dla niemal wszystkich osób, które pracują i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. Sprawdź, kto musi pamiętać o rozliczaniu się z fiskusem, a kto z tego obowiązku jest zwolniony.

  1. Podatek dochodowy od osób fizycznych – co to takiego?
  2. Kto musi płacić podatek dochodowy?
  3. W jaki sposób jest rozliczany podatek dochodowy?

Jeżeli chcesz uniknąć problemów ze skarbówką, pamiętaj o tym, aby PIT rozliczyć na czas. Jest na to kilka sposobów, a w ostatnich latach dużą popularnością cieszy się PIT online – możesz deklarację podatkową złożyć sprawnie przy pomocy Internetu, wystarczy, że wybierzesz jeden z darmowych programów ułatwiających wypełnienie formularza podatkowego.

Podatek dochodowy od osób fizycznych – co to takiego?

W naszym kraju można wyróżnić dwa rodzaje podatków uiszczanych na rzecz państwa. Są to podatki bezpośrednie oraz pośrednie. Podatek dochodowy od osób fizycznych, w skrócie PIT, zalicza się do pierwszej grupy. Co do zasady (choć z pewnymi wyjątkami) każda osoba fizyczna uzyskująca dochód jest zobowiązana do tego, aby odprowadzić podatek w stosownej wysokości. W większości przypadków jest to rozwiązane w ten sposób, że w momencie uzyskania dochodu przekazuje się zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie rozlicza się cały miniony rok podatkowy – wówczas w deklaracji podatkowej można wskazać ulgi, będące podstawą do obniżenia podatku.

Nie wszyscy płacą podatek dochodowy w takiej samej wysokości. Obecnie w Polsce obowiązują dwie stawki podatkowe (w przypadku podatku progresywnego) – jest to 18% oraz 32%. Osoby, które wybiorą podatek liniowy, mają stawkę podatkową ustawioną na 19%. Który sposób rozliczania się z fiskusem jest korzystniejszy? Tu już każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie – najlepiej jest się skonsultować z księgową.

Kto musi płacić podatek dochodowy?

Osoby będące obywatelami polskimi, które w ciągu roku podatkowego uzyskają dochód, są zobowiązane do tego, aby z tego dochodu się rozliczyć i odprowadzić podatek w określonej wysokości. Są jednak pewne grupy, zwolnione z tego obowiązku. W tym miejscu trzeba wskazać na przykład na osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia – według nowych przepisów podatkowych są one zwolnione z tego, aby odprowadzać PIT do urzędu skarbowego.

Poza grupami wyłączonymi z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych każdy zarabiający musi pamiętać o tym, aby w określonych terminach rozliczyć się z fiskusem, w przeciwnym razie grożą mu sankcje finansowe. PIT online to wygodny sposób, aby szybko, sprawnie i bezproblemowo złożyć deklarację podatkową. Coraz więcej osób przekonuje się do takiego rozwiązania.

W jaki sposób jest rozliczany podatek dochodowy?

Osoby zatrudnione na etat, czy współpracujące w ramach umów cywilnoprawnych nie muszą co miesiąc pamiętać o tym, aby rozliczać się z fiskusem. Z ich dochodów odprowadzana jest zaliczka na podatek. Jednak każdy, raz w roku, najpóźniej do ostatniego dnia kwietnia jest zobowiązany do tego, by przesłać do urzędu skarbowego wypełnioną deklarację.

Deklarację PIT można wypełnić na kilka sposobów. Dostępna jest w wersji papierowej, którą można samodzielnie złożyć w urzędzie skarbowym lub przesłać tradycyjną pocztą. Samodzielne wypełnianie formularza w papierowej wersji może powodować powstanie wielu przypadkowych błędów. Chcąc ich uniknąć, warto wybrać PIT online – intuicyjny, a przede wszystkim darmowy program ułatwiający wypełnienie deklaracji podatkowej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register