Co wiesz o tulipanach?

Tulipany są uniwersalne, dobrze wyglądają  z krzewami, bylinami o dekoracyjnych liściach i kwiatach, a także z trawami. Nie ma osoby, która nie lubi tulipanów. To symbol wiosny, który kwitnie aż do końca maja, ciesząc nasze oczy na klombach, rabatkach i działkach.

Myślisz, że pochodzą z Holandii? Nic bardziej mylnego. Kwiaty te pochodzą jednak z południowej Europy, północnej Afryki, Azji – od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.

Trafiły do Europy za sprawą austriackiego ambasadora w Turcji. Wkrótce potem stały się tak modne, że cebule kosztowały tyle, co kamienice w Amsterdamie. Gatunek typowy to dziki Tulipa sylvestris, który najlepiej wygląda na górskich łąkach. Jego krewniaków można podzielić na kilka grup. Mają różną wysokość, wielkość koron, kształty płatków.

Papuzie (Parrot) należą do najwyższych (55-60 cm). Kwitną późno (koniec maja). Kwiaty są duże, pojedyncze, ekstrawaganckie. Przypominają pióra egzotycznych ptaków. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatrów, aby się nie wyłamywały. Tulipany pojedyncze wczesne kwitną już w marcu. Kwiaty mają jednobarwne z sześcioma płatkami. Z kolei tulipany pełne wczesne zakwitają w pierwszej połowie kwietnia, przypominają peonie lub róże.

tulipskolorowe

Peoniowe są wysokie i pełne. Wyższe od odmian wczesnych i kwitną później, bo w połowie maja.

Mieszańce Darwina mają zaś duże jednokolorowe kwiaty o błyszczących płatkach.

Triumph to różnobarwne kwiaty w kształcie kubka, często z jasnymi obwódkami.

Cottage (pojedyncze późne) świetnie wyglądają w wazonach, gdyż są wysokie, mocne i różnobarwne, również czarne. Kwitną w połowie maja.

Liliokształtne mają delikatne, smukłe kwiaty o ostro zakończonych płatkach (maj).

Tulipany Crispa, strzępiaste, osiągają 50 cm.

Viridiflora kwitną w drugiej połowie maja. Na kwiatach mają zielone smugi i pla- my. Płatki tulipanów Rembrandtawyglądają, jakby były maźnięte farbą przez malarza.

Przed odmianami szlachetnymi, hodowlanymi, zakwitają jednak tulipany botaniczne – najniższe, z małymi listkami i nieproporcjonalnie dużymi kwiatami w czystych kolorach. Ponieważ często pochodzą z rejonów o trudnym klimacie, są odporne na pogodę.

Ogrodnicy je lubią, bo udają się nawet w słabej glebie i nie wymagają tak częstego przesadzania jak hodowlane. Pięknie wyglądają z niezapominajkami, wiosennymi bylinami i innymi wczesnymi kwiatami cebulowymi. Świetnie rosną w dużych donicach na tarasie – można np. połączyć kwitnące w tym samym czasie odmiany wysokie i niskie.

tulips-21620_1280

źródło: weranda .pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register