Czeka nas fala podwyżek w nowym roku?

Podwyższenie cen wywozu śmieci to nie wszystko. Prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki, jeśli faktycznie nastąpi zwiększenie cen energii elektrycznej. Prezydent Wróblewski nie ukrywa, że część kosztów samorząd będzie musiał przerzucić na mieszkańców.

Dla prezydenta Witolda Wróblewskiego niepokojące są zapowiadane duże wzrosty cen energii elektrycznej.

– Z zapowiedzi premiera wynika, że mają być z tego tytułu rekompensaty dla osób fizycznych, ale przecież jest cały sektor samorządowy – firmy komunalne, oświetlenie, służba zdrowia, szkoły. To będzie miało bardzo duży wpływ na wszystkie instytucje. Niestety nie widzimy tu żadnych działań wspierających samorządy. Prognozy mówią o wzroście cen o 63 %. Wystąpiłem do premiera Morawieckiego oraz do Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego z propozycją objęcia samorządów działaniami osłonowymi — mówi prezydent Witold Wróblewski.

Witold Wróblewski zwrócił się również do Macieja Bando, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmniejszenie wysokości planowanych na 2019 rok podwyżek cen energii. Cena prądu dla Olsztyńskiej Grupy Zakupowej, do której należy Elbląg ma wzrosnąć z 211,7 zł do 337 zł za megawatogodzinę, tj. o 63 proc.

Według portalu info.elblag.pl prezydent Wróblewski zapowiada, że jeśli nie będzie na te pisma pozytywnej reakcji, to nastąpi przerzucenie pewnych kosztów na…mieszkańców Elbląga.

– W przypadku nie podjęcie przez rząd działań rekompensujących podwyżki energii elektrycznej zmuszeni będziemy jako odpowiedzialni samorządowcy, przenieść je bezpośrednio na mieszkańców – zaznaczył Witold Wróblewski (wypowiedź w portalu info.elblag.pl).

Działaniom rządu, które obciążają samorządy, a w konsekwencji również mieszkańców sprzeciwiają się też radni koalicyjni. Mówił o tym Michał Missan przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

– Nie zgadzamy się, by opłaty spowodowane złą polityką centralną obciążały samorządy. W Elblągu to ok. 15 mln zł, z czego sama edukacja to ponad 10 mln zł.  Bardzo byśmy chcieli, żeby mieszkańcy mogli dobrze żyć w naszym mieście, mieli przedszkola, żłobki, ładne chodniki i ulice, ale tego  nie będziemy mogli realizować przy takim obciążeniu. Będę prosił abyśmy, jako Rada Miejska, również wystąpili z zaniepokojeniem i z prośbą o działania osłonowe, o których minister Tchórzewski mówił w odniesieniu do osób prywatnych podkreślał Michał Missan, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że radni Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna) zagłosują za podwyższeniem o 30 procent cen wywozu śmieci dla elblążan.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register