Czy but ortopedyczny może zastąpić tradycyjny gips? Sprawdziliśmy!

Noszenie gipsu nie wiąże się z niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie, coraz więcej pacjentów, którym w ramach leczenia złamania założono tradycyjny, ciężki opatrunek, skarży się na różne dolegliwości ze strony kończyny oraz ogólny dyskomfort. Czy współczesna medycyna jest w stanie zaoferować alternatywę dla klasycznego gipsu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Orteza, czyli but ortopedyczny. Warto wiedzieć, co to takiego

Słysząc o złamanej nodze, od razu wyobrażamy sobie kończynę włożoną w ciężki, biały gips. Przekonanie o tym, że złamania leczy się właśnie takim opatrunkiem, na stałe utrwaliło się w świadomości Polaków. Lekarze rekomendują zakładanie gipsów, gdyż są one refundowane i zapewniają skuteczną stabilizację. Jednak tradycyjny gips nie jest wysoce zaawansowaną technologicznie formą leczenia złamań.

Znacznie bardziej komfortowe i chętniej wybierane okazują się stabilizatory w postaci ortez. Dobrze dopasowany do kontuzji but ortopedyczny zadziała tak samo, jak gips. Co więcej, leczenie to nie wszystko, co może zapewnić orteza. Sztywny but:

 • zapewnia stabilizację stawu – sztywne panele skutecznie unieruchamiają daną okolicę
 • przepuszcza powietrze – oddychający materiał wspomaga proces leczenia
 • jest wygodny – ortezę można idealnie dopasować do kształtu nogi i potrzeb
 • nie wywołuje reakcji alergicznej – but ortopedyczny jest delikatny i bezpieczny dla skóry

W sklepie medycznym MedReha można zamówić ortezy różnego rodzaju, które z powodzeniem zastępują tradycyjne opatrunki gipsowe. W przeciwieństwie do zwykłego gipsu, but ortopedyczny jest higieniczny i się nie kruszy. Ważny jest również fakt, że orteza nie przeszkadza w wykonywaniu badań diagnostycznych. Podczas, gdy nosząc klasyczny gips nie da się wykonać zdjęcia RTG, stabilizator ze sztywnymi panelami można delikatnie zdjąć i przeprowadzić potrzebną diagnostykę.

Stabilizator to ratunek w wielu sytuacjach, nie tylko przy złamaniach

But ortopedyczny wspomaga leczenie urazów kończyn, znacznie skracając czas rekonwalescencji. Nie wszyscy wiedzą, że można go stosować w ramach profilaktyki – na przykład uprawiając sport, podczas którego kończyny są narażone na kontuzje. Ortezy bardzo dobrze sprawdzają się również przy zwichnięciach i skręceniach, kiedy noga wymaga odpowiedniej stabilizacji.

Jeszcze do niedawna unieruchomienie nogi było możliwe wyłącznie przez założenie gipsu. Dziś rynek oferuje wiele więcej i byłoby nierozsądnym, żeby z tego nie korzystać. Jeżeli zdarzy się wypadek i ulegniemy kontuzji, zapytajmy lekarza o możliwość zastąpienia gipsu ortezą. Specjalista pomoże nam wybrać odpowiedni but ortopedyczny, a my unikniemy konieczności noszenia ciężkiego gipsu. Decydując się na wygodniejsze rozwiązanie, warto zajrzeć do sklepu internetowego MedReha i zamówić ortezę, jakiej nam potrzeba.

1 komentarz

 • Justyna Reply

  26 października 2023 at 14:56

  Niestety nie mogę się zgodzić.Stopa wydziela ciepło.Opatulona grubym wkładem z każdej strony,opierająca się o o piankową wkładkę zaczyna się dosłownie kisić.
  Na spodzie buta zbiera się woda ,która po nocy wylewa się dosłownie ciurkiem.
  Stopa dodatkowo poci się .Materiał wilgotnieje i robi się nieprzyjemny.
  Nie ma mowy o odprowadzanym powietrza.
  Po 24h buta można dosłownie wykręcać.
  Rozważam jednak gips.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register