Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie domu to jeden ze sposobów na zabezpieczenie nieruchomości przed różnego rodzaju nieszczęśliwymi zdarzeniami, takimi jak np. kradzież, zalanie czy awaria instalacji elektrycznej. Wykupując polisę, można uzyskać zwrot części lub całości kosztów, poniesionych w związku ze stratą. Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Co obejmuje taka polisa i co jest potrzebne do jej wykupienia?

Jaki jest koszt ubezpieczenia domu i od czego zależy wysokość składki?

Czy ubezpieczenie domu lub mieszkania jest obowiązkowe?

W większości przypadków, wykupienie ubezpieczenia domu lub mieszkania ma charakter dobrowolny. Jednak jest kilka wyjątków od tej reguły. Kiedy właściciel ma obowiązek ubezpieczyć dom?

  • Gdy nieruchomość została sfinansowana kredytem hipotecznym

To wymóg banku, który udzielił kredytu. Dotyczy to mieszkań i domów (z rynku pierwotnego i wtórnego), jak i budynków, które dopiero są w budowie.

  • Kiedy budynek mieszkalny znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego

Warunek dotyczy gospodarstw rolnych powyżej 1 ha, na których powierzchnia użytkowa budynku stanowi więcej niż 20 m2.

W przypadku budynków wielomieszkaniowych, obowiązek ubezpieczenie nieruchomości spoczywa na zarządcy (może to być wspólnota, spółdzielnia lub miasto). W ramach takiej polisy, wypłata odszkodowania będzie dotyczyła jedynie części wspólnych budynku.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu?

Żeby wykupić ubezpieczenie domu, trzeba dopełnić minimum formalności. Zazwyczaj, jedyny dokument, który jest potrzebny do zawarcia umowy, to dowód osobisty. Zainteresowany polisą musi zadeklarować wartość posiadanego wyposażenia i określić sumę ubezpieczenia domu. Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Szczególną uwagę należy zwrócić na ograniczenia polisy, czyli wszelkiego rodzaju wyłączenia odpowiedzialności, limity i karencje.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie domu. Ostateczna cena będzie zależała od wyboru ubezpieczyciela i – przede wszystkim – zakresu polisy. Ubezpieczeniem można objąć zarówno mienie ruchome (sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, ubrania, płyty, książki itp.), jak i nieruchome (podłogi, ściany, parapety itp.). Im więcej elementów nieruchomości zostanie objętych polisą, tym wyższa będzie jej cena. Na ostateczny koszt wpłynie również zakres polisy, a więc zdarzenia losowe, które zostaną nią objęte, chodzi tu np. o kradzież, zalanie, przepięcie czy pożar.

Ubezpieczenie domu w PKO BP – co obejmuje?

Ubezpieczenie domu można wykupić za pośrednictwem PKO BP. Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na ten krok, mają 3 pakiety ubezpieczenia do wyboru:

  • Standardowy

Pakiet obejmuje standardowy zakres ochrony od zdarzeń losowych.

  • Super

Pakiet obejmuje rozszerzony zakres od zdarzeń losowych i zawiera dwie dodatkowe opcje: assistance dla domu 24/7 i OC w życiu prywatnym.

  • Pro

Pakiet obejmuje rozszerzony zakres od zdarzeń losowych i zawiera trzy dodatkowe opcje: assistance dla domu 24/7, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

Dodatkowo, za pomocą PKO BP można wykupić pakiet podstawowy, który jest przeznaczony wyłącznie dla osób, które mają dom w budowie.

Ceny ubezpieczenia domu za pośrednictwem PKO BP będą się różnić, w zależności od wyboru pakietu. Im bardziej rozszerzony pakiet, tym cena polisy będzie wyższa.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register