Czy w Elblągu można rodzić „po ludzku”? Powstaje specjalny raport w Polsce

Głos matek ma moc zmiany – to akcja Fundacji Rodzić po Ludzku, która ma na celu monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce.

Fundacja zbiera informacje o tym w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel w szpitalach, czy rodzą w godnych warunkach. Sprawdza też czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić „po ludzku”.

– W wielu placówkach prawa kobiet nadal nie są przestrzegane, szczególnie w obszarze decydowania, prawa do informacji, prawa do szacunku i życzliwej opieki. Akcja ma na celu stały monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce – oceniła Iwona Adamska-Sala z fundacji Rodzić po Ludzku.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl  Ankieta dotyczy jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Wyniki ankiet dla każdego szpitala będą się automatycznie przeliczały i pokazywały pod każdą placówką – powiedziała Adamska-Sala.

Ankieta cieszy się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 7 tysięcy kobiet.

Fundacji szczególnie zależy na opinii kobiet z mniejszych miejscowości, ponieważ wiedza o sytuacji w tamtejszych szpitalach jest najmniej dostępna.

Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla ministra zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ma to ułatwić innym kobietom wybór miejsca do porodu.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Źródło: PAP/Radio Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register