Czym jest leasing samochodu?
Leasing nazywany jest najpopularniejszą formą finansowania samochodu. Wiele osób uważa, że jest to rozwiązanie, które jest przeznaczone jedynie dla przedsiębiorców. Nie jest to prawda, gdyż z leasingu samochodu może skorzystać każdy z nas. Jednak nie ulega żadnym wątpliwościom, że najczęściej korzystają z niego osoby mające własną działalność gospodarczą. Co należy wiedzieć na temat leasingu samochodu? Koniecznie sprawdź to w naszym artykule! Życzymy miłej lektury!
Leasing samochodowy – co to jest?
Mówiąc prostymi słowami: leasing jest umową cywilnoprawną, która jest zawierana pomiędzy osobą finansującą a korzystającą. Leasing bardzo często porównywany jest do zakupu jakiegoś produktu na raty. Nic dziwnego w końcu są to dość podobne rozwiązania. Zawarcie umowy z firmą leasingową polega na tym, że przekazuje nam ona jakąś rzecz oraz prawo do korzystania z niej – może to być np. samochód. Natomiast osoba korzystająca ma obowiązek comiesięcznej opłaty (której wysokość została ustalona w umowie). Należy też tutaj podkreślić, że umowa leasingu zawierana jest na określony czas.
Warto też wiedzieć, że przedmiotami leasingu mogą być przeróżne rzeczy. Mimo że zdecydowanie najczęściej są to samochody, to mogą to być też nieruchomości, czy różnego rodzaju maszyny.
Strony umowy leasingu samochodu – kto może nimi być?
Stronami umowy leasingu samochodu są dwie osoby: leasingodawca oraz leasingobiorca. W przypadku leasingodawcy to zdecydowanie najczęściej jest to firma, która specjalizuje się w tego typu usługach. Leasingodawcą może być również bank. Jeśli natomiast chodzi o leasingobiorcę, to można by powiedzieć, że każdy może nim być – choć najczęściej są to przedsiębiorcy.
Jakie wyróżniamy rodzaje leasingu samochodowego?
W przypadku leasingu samochodu istnieją dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest leasing operacyjny. Można go porównać do najmu czy chociażby dzierżawy. Główną cechą tego rozwiązania jest to, że przedmiot (samochód) pozostaje częścią majątku leasingodawcy, dlatego też tylko on ma prawo do odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodów, w które zaliczana jest wpłata początkowa i cała comiesięczna wpłata.
Drugim rodzajem leasingu samochodowego jest leasing finansowy, który jest bardzo podobny do sprzedaży na raty. W tym przypadku przedmiot (auto) jest przypisywane do majątku leasingobiorcy, co przekłada się na to, że to leasingobiorca odpisy amortyzacyjne i odsetki pochodzące od rat leasingowych dolicza do kosztów uzyskania przychodów.
Wybór firmy leasingowej – co jest najważniejsze?
Jeszcze niedawno leasing samochodowy nie był tak popularny, jak w tym momencie. W obecnych czasach bardzo wiele osób – zarówno prywatnych, jak i przedsiębiorców – decyduje się na tę formę finansowania, dlatego nie ma się dziwić, że na rynku wciąż pojawia się wiele nowych firm oferujących leasingi, a co za tym idzie – dokonanie wyboru jest znacznie utrudnione.
Już na samym początku poszukiwań musisz wiedzieć, że najważniejsze kwestie dotyczące wzięcia samochodu w leasing to okres finansowania, a także warunki spłaty. Oprócz tego podczas wyboru firmy leasingowej należy zwrócić uwagę na ceny. Nie da się ukryć, że raty leasingowe nie powinny być ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Ich spłacanie nie powinno sprawiać nam żadnych problemów. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też zainteresować się promocjami oraz rabatami oferowanymi przez takie firmy. Jak już wspomnieliśmy – istnieje ich bardzo wiele, a każda z nim walczy o klientów, dlatego też często rywalizują między sobą poprzez oferowanie atrakcyjnych ofert.
Niemniej ważne jest to, jakie są dodatkowe koszty. Wiele osób nie zwraca na to uwagę – a to duży błąd. Warto sprawdzić, co wchodzi w zakres ubezpieczenia. Ponadto powinniśmy zainteresować się wysokością limitów. Należy sprawdzić, czy zostały one ustalone.
Podsumowanie informacji
Podsumowując, jak możemy powyżej zauważyć, leasing samochodu to znakomite rozwiązanie dla każdego. Warto jednak pamiętać, aby nie podejmować pochopnych decyzji. Atrakcyjne finansowanie możesz uzyskać za pomocą specjalistów np. na stronie https://vleasing.pl.
0 komentarzy