Czym różni się tradycyjna szczoteczka od elektrycznej?

Szczotkowanie jest jedną z tych czynności, które każdy z nas wykonuje na co dzień. Co za tym idzie, szczoteczkę do zębów powinniśmy wybrać jak najumiejętniej, aby obmywanie jamy ustnej maksymalnie sobie ułatwić i uczynić je jeszcze bardziej efektywnym. Obecnie do wyboru mamy zarówno klasyczne szczoteczki manualne, jak i szczoteczki elektryczne. Jakie są pomiędzy nimi różnice i na który typ szczoteczki lepiej postawić?

To, jak wygląda tradycyjna szczoteczka do zębów, wie każdy z nas. Nie ma w jej konstrukcji żadnej filozofii – rękojeść takiej szczoteczki jest stworzona z plastiku (ewentualnie bambusu), a na niej spoczywa główka czyszcząca o podłużnym kształcie z włosiem w owalnej formie. Z klasycznymi szczoteczkami do zębów każdy z nas miał do czynienia i zapewne każdy wie, jak należy się z nimi obchodzić. Szczoteczki elektryczne to już jednak nieco inna bajka. Jak pokazują badania, do czynienia z nimi miał dotąd zaledwie co piąty użytkownik, a więc trzeba podkreślić, że choć z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, to wciąż jednak nie przedostały się do świadomości wielu Polaków.

Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, że wyróżniamy nawet cztery rodzaje szczoteczek elektrycznych. Dzielą się one na: rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe. W zależności od modelu, urządzenia te potrafią pracować w zróżnicowany sposób – mogą generować drgania, wibracje, fale dźwiękowe bądź ultradźwiękowe, a także wykonywać ruch wymiatający bądź obrotowy czy obrotowo-oscylacyjny.

Szczoteczka tradycyjna a elektryczna – podstawowe różnice

Podstawowa różnica pomiędzy każdą szczoteczką elektryczną a tą tradycyjną to jednak fakt, że urządzenia elektryczne pracują czerpiąc energię z wbudowanego w swoją rękojeść akumulatora. Z uwagi na to, co jakiś czas trzeba je też ładować. Istotna różnica pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a manualnymi to także funkcjonalność oraz zdolność dopasowywania się do potrzeb różnych użytkowników – klasyczne szczoteczki oferują nam jeden sposób czyszczenia, który uzależniony jest od mocy naszych mięśni i zdolności manualnych, natomiast te elektryczne wyposażone są w kilka trybów pracy, różnego rodzaju czasomierze, czujniki siły nacisku, itp. Wszystkie te elementy usprawniają nasze szczotkowanie i czynią je jeszcze bardziej przyjaznym.

W czym tkwi przewaga szczoteczek tradycyjnych nad elektrycznymi?

Obecnie stomatolodzy zalecają głównie korzystanie ze szczoteczek elektrycznych, gdyż nie ma co ukrywać, urządzenia te gwarantują użytkownikom znacznie wyższą jakość czyszczenia niż klasyczne szczotki. Szczoteczki manualne nadal posiadają jednak swoich zwolenników i trzeba przyznać, że mają względem szczoteczek elektrycznych pewne atuty (choć jest ich relatywnie niewiele).

Przede wszystkim, za szczoteczkami manualnymi stoi cena. Tego typu szczoteczkę możemy nabyć już za 10-20 złotych, natomiast koszt urządzenia elektrycznego jest nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy wyższy. Nie wszyscy więc na szczoteczkę elektryczną będą zwyczajnie mogli sobie pozwolić. Kolejna rzecz to brak uzależniania od prądu – szczotki zasilane akumulatorowo co jakiś czas trzeba ładować, z tymi klasycznymi nie ma tego problemu. Ponadto, szczoteczki manualne raczej się nie psują, a gdy już coś się z nimi stanie, koszt wymiany szczoteczki na nową, jak wspomnieliśmy wyżej, jest relatywnie niski.

Dlaczego warto postawić na szczoteczkę elektryczną?

Wiecie już, że to szczoteczki elektryczne są jednak obecnie najbardziej rekomendowane przez stomatologów. O popularnych modelach można poczytaj na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Nie można się temu dziwić. Zalet wynikających z ich użytkowania jest naprawdę wiele. W stosunku do klasycznych szczotek manualnych oferują one:

  • znacznie wyższą jakość czyszczenia (każda szczoteczka elektryczna zapewnia dużo lepsze usuwanie naleciałości z powierzchni szkliwa, dodatkowo niektóre potrafią docierać też do miejsc trudno dostępnych),
  • dużo lepszą ochronę przed próchnicą, kamieniem nazębnym, oraz występowaniem problemu nieświeżego oddechu,
  • większą powierzchnię i zasięg działania, co bezpośrednio wpływa na bardziej skuteczną pielęgnację miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów czy protez,
  • najwyższe bezpieczeństwo użytkowania i brak ryzyka podrażnień,
  • zdolność dopasowywania się do potrzeb różnych użytkowników (umożliwia to wiele różnych trybów pracy, funkcji oraz udogodnień),
  • możliwość korzystania z jednej szczoteczki przez wielu domowników (oczywiście wyłącznie w przypadku, gdy każdy z nich posiada własną wymienną końcówkę).

Która szczoteczka będzie bardziej odpowiednia dla mnie?

Jeśli zależy ci na zapewnieniu sobie możliwie najlepszej higieny jamy ustnej, powinieneś zdecydowanie zainwestować w szczoteczkę elektryczną. Zdajemy sobie sprawę, że ceny tych urządzeń niektórych użytkowników mogą odstraszać, jednak zdecydowanie warto – efekty korzystania ze szczoteczek zasilanych akumulatorowo gołym okiem widoczne są już po kilku dniach. Inwestycja w szczoteczkę elektryczną z pewnością popłaci ci w przyszłości, gdy nie będziesz musiał tak często jak dotąd wydawać fortuny na leczenie stomatologiczne.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register