Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak to robić?

Ekogroszek to świetny sposób na ogrzanie Twojego domu – jest dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych paliw kopalnianych. Po jego spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu, a jego usunięcie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Sprawdź, jak często czyścić piec na ekogroszek i dowiedz się, jakie przydadzą Ci się do tego akcesoria.

Czyszczenie pieca na ekogroszek – co warto wiedzieć?

Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego, jednak poprzez złożony proces produkcji jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla domu. To alternatywne źródło energii musi spełniać szereg restrykcji – m.in. charakteryzować się niską spiekalnością, wysoką kalorycznością oraz niewielką ilością popiołu i siarki. Im mniejszą ma wilgotność, tym lepiej się spala.

Warto pamiętać o tym, że ogrzewanie domu ekogroszkiem nie jest jedynie zależne od jakości produktu, ale także od pieca, w którym będzie spalany. Odpowiednio ustawione parametry urządzenia wpływają na zużywanie surowca, a jego czystość determinuje prawidłową pracę i częstotliwość występowania awarii.

Jak często czyścić piec na ekogroszek? To wszystko zależy od tego, w jaki sposób oraz jak często go używasz, a także klasy surowca, który stosujesz do ogrzewania domu. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu urządzenia i sprawdzaniu jego czystości np. co 4-5 dni. Dzięki temu zapobiegniesz zbieraniu się nadmiernej ilości pyłu, a także wykryjesz wszelkie nieprawidłowości w pracy pieca.

Czyszczenie pieca na ekogroszek nie jest trudne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o utrzymywaniu czystości urządzenia do ogrzewania domu, sprawdź: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/jak-czyscic-piec-na-ekogroszek

Czym czyścić piec na ekogroszek?

Zastanawiasz się nad wezwaniem fachowców do wyczyszczenia pieca na ekogroszek? Możesz zrobić to samodzielnie i tym samym zadbać o domowy budżet. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka akcesoriów:

  • szczotka do czyszczenia pieca na ekogroszek – nazywana też wyciorem, powinna być wytrzymała i odporna na wysokie temperatury;
  • różnego rodzaje skrobaki i wygarniacze – szczególnie przydatne, gdy na ścianach bocznych urządzenia zbierze się duża warstwa popiołu;
  • pogrzebacze o zróżnicowanych rozmiarach – potrzebne m.in. do rozgarniania paliwa oraz udrażniania rusztu;
  • szufelka do popiołu o długiej rączce – dzięki niej zbierzesz pozostałości po opale w najbardziej odległych zakątkach pieca.

Na rynku znajdziesz specjalnie zestawy akcesoriów, które ułatwią Ci czyszczenie urządzenia do spalania ekogroszku. Jeżeli nie masz czasu na wizytę w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a Twój piec wymaga pilnego wyczyszczenia, wykorzystaj do tego prostą szczotkę do zamiatania podłogi i szufelkę. Oczyszczenie zajmie Ci trochę więcej czasu, jednak zapobiegniesz np. szybszemu zużywaniu się części sprzętu czy wydostawaniu się z niego dymu podczas spalania ekogroszku.

Warto wiedzieć: Jeżeli chcesz przyspieszyć pozbywania się pyłu, postaw na odkurzacz do czyszczenia pieca na ekogroszek – dzięki specjalnej konstrukcji i wykorzystanym w budowie materiałom zatrzymuje w zbiorniku zebrany popiół. Przyda się także podczas remontu czy innych prac budowlanych.

Pamiętaj, że gruntowne wysprzątanie urządzenia powinno nastąpić zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego – warto wtedy skupić się na czyszczeniu wentylatora w piecu na ekogroszek czy dokładne wyczyszczenie przewodu kominowego. Jedynie odpowiednia konserwacja może sprawić, że będzie nam służył przez wiele lat. Dzięki temu zatroszczysz się o domowy budżet, zdrowie rodziny i środowisko naturalne.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register