Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak to robić?
Ekogroszek to świetny sposób na ogrzanie Twojego domu – jest dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych paliw kopalnianych. Po jego spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu, a jego usunięcie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Sprawdź, jak często czyścić piec na ekogroszek i dowiedz się, jakie przydadzą Ci się do tego akcesoria.
Czyszczenie pieca na ekogroszek – co warto wiedzieć?
Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego, jednak poprzez złożony proces produkcji jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla domu. To alternatywne źródło energii musi spełniać szereg restrykcji – m.in. charakteryzować się niską spiekalnością, wysoką kalorycznością oraz niewielką ilością popiołu i siarki. Im mniejszą ma wilgotność, tym lepiej się spala.
Warto pamiętać o tym, że ogrzewanie domu ekogroszkiem nie jest jedynie zależne od jakości produktu, ale także od pieca, w którym będzie spalany. Odpowiednio ustawione parametry urządzenia wpływają na zużywanie surowca, a jego czystość determinuje prawidłową pracę i częstotliwość występowania awarii.
Jak często czyścić piec na ekogroszek? To wszystko zależy od tego, w jaki sposób oraz jak często go używasz, a także klasy surowca, który stosujesz do ogrzewania domu. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu urządzenia i sprawdzaniu jego czystości np. co 4-5 dni. Dzięki temu zapobiegniesz zbieraniu się nadmiernej ilości pyłu, a także wykryjesz wszelkie nieprawidłowości w pracy pieca.
Czyszczenie pieca na ekogroszek nie jest trudne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o utrzymywaniu czystości urządzenia do ogrzewania domu, sprawdź: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/jak-czyscic-piec-na-ekogroszek
Czym czyścić piec na ekogroszek?
Zastanawiasz się nad wezwaniem fachowców do wyczyszczenia pieca na ekogroszek? Możesz zrobić to samodzielnie i tym samym zadbać o domowy budżet. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka akcesoriów:
- szczotka do czyszczenia pieca na ekogroszek – nazywana też wyciorem, powinna być wytrzymała i odporna na wysokie temperatury;
- różnego rodzaje skrobaki i wygarniacze – szczególnie przydatne, gdy na ścianach bocznych urządzenia zbierze się duża warstwa popiołu;
- pogrzebacze o zróżnicowanych rozmiarach – potrzebne m.in. do rozgarniania paliwa oraz udrażniania rusztu;
- szufelka do popiołu o długiej rączce – dzięki niej zbierzesz pozostałości po opale w najbardziej odległych zakątkach pieca.
Na rynku znajdziesz specjalnie zestawy akcesoriów, które ułatwią Ci czyszczenie urządzenia do spalania ekogroszku. Jeżeli nie masz czasu na wizytę w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a Twój piec wymaga pilnego wyczyszczenia, wykorzystaj do tego prostą szczotkę do zamiatania podłogi i szufelkę. Oczyszczenie zajmie Ci trochę więcej czasu, jednak zapobiegniesz np. szybszemu zużywaniu się części sprzętu czy wydostawaniu się z niego dymu podczas spalania ekogroszku.
Warto wiedzieć: Jeżeli chcesz przyspieszyć pozbywania się pyłu, postaw na odkurzacz do czyszczenia pieca na ekogroszek – dzięki specjalnej konstrukcji i wykorzystanym w budowie materiałom zatrzymuje w zbiorniku zebrany popiół. Przyda się także podczas remontu czy innych prac budowlanych. |
Pamiętaj, że gruntowne wysprzątanie urządzenia powinno nastąpić zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego – warto wtedy skupić się na czyszczeniu wentylatora w piecu na ekogroszek czy dokładne wyczyszczenie przewodu kominowego. Jedynie odpowiednia konserwacja może sprawić, że będzie nam służył przez wiele lat. Dzięki temu zatroszczysz się o domowy budżet, zdrowie rodziny i środowisko naturalne.
0 komentarzy