Do odbudowy Parku Dolinka coraz bliżej. Zrobimy to razem z Rosjanami

W piątek w Urzędzie Miejskim odbyło się pierwsze spotkanie grup roboczych z Elbląga i Kaliningradu, które przygotowują wspólny projekt do unijnego programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Efektem realizacji tego projektu będzie rewitalizacja i dostosowanie do potrzeb mieszkańców dwóch miejskich parków – Parku Dolinka w Elblągu oraz Parku Maxa Aschmanna w Kaliningradzie.

Liderem projektu będzie Elbląg, a miasto Kaliningrad bezpośrednim partnerem. Rosjanie korzystali już ze wsparcia zewnętrznego przy rewitalizacji swojego parku w poprzednich latach. Na obecnym etapie rewitalizacji parku podjęli współpracę z elbląskim samorządem. Co istotne, choć park kaliningradzki jest znacznie większy od elbląskiego, środki które uda się uzyskać w projekcie rozdzielone zostaną po równo. W opracowanych koncepcjach parków zaplanowane zostały miejsca rekreacji i wypoczynku dla najmłodszych i dorosłych użytkowników, nowe alejki, nasadzenia, elementy małej architektury.

W tym miesiącu powinien rozpocząć się nabór projektów do programu Polska–Rosja 2014-2020. Maksymalna wartość środków, o które Elbląg będzie aplikował wspólnie z Kaliningradem to 2,5 mln EUR, dofinansowanie może wynieść nawet 90%.

Ze strony rosyjskiej w spotkaniu uczestniczyli m.in. Natalia Szaroszyna, szef grupy roboczej i jednocześnie zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Ekonomicznego Merostwa Kaliningradu, a także Andriej Warofołomiejew dyrektor Zarządu Parków Krajobrazowych.

W elbląskiej grupie roboczej znaleźli się m.in. Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Justyna Kowalczyk dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju, Elżbieta Gieda dyrektor Departamentu Inwestycji, Katarzyna Wiśniewska dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury.

Przypomnijmy, że projekt ten jednak nie obejmuje odbudowy amfiteatru, który teraz stoi ogrodzony. Jeśli znajdą się na to środki, prawdopodobnie zostanie rozebrany.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/renowacja-parku-tak-ale-bez-amfiteatru-na-to-zabraknie-pieniedzy/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register