Drukarki 3D – zaskakujące rozwiązanie dostępne dla każdego

Drukarka 3D to urządzenie, które pozwala nam wykonać druk 3D. Dzięki temu możemy tworzyć różne obiekty fizyczne na podstawie wcześniej przygotowanych modeli komputerowych. Pierwotnie stosowany w architekturze i designie, obecnie jest coraz częściej stosowany w domach. Świat, w którym każdy może wyprodukować wszystko, powinien zasadniczo zmienić naszą pracę, życie i nawyki. Czy warto zakupić własną drukarkę 3D? Odpowiedź poznasz po zapoznaniu się z tym artykułem.

Jak to wszystko się zaczęło?

W dzisiejszych czasach zastanawiamy się nad automatami do gier, takimi jak gry ruletka online, które mogłyby być wydrukowane metodą 3D. Jak natomiast wyglądały początki?

Druk 3D ma znacznie dłuższą historię niż mogłoby nam się to wydawać. W ciągu ostatnich lat pojawiły się intuicyjne i wręcz niedrogie drukarki dla osób, które są niezwiązane z tą technologią. Jednak od połowy lat 80-tych XX wieku sama technologia była znana i wykorzystywana przez ludzi, a najwcześniejsze urządzenia do realizacji koncepcji druku 3D były rozwijane od co najmniej dekady. To drogi sprzęt przeznaczony dla przemysłu. W tamtym czasie sama technologia miała skomplikowaną i zupełnie nieatrakcyjną nazwę.

Warto pamiętać, że samo „drukowanie 3D” jest bardzo szerokim terminem opisującym wiele różnych technologii. Należą do nich stereolitografia (SLA), w której obiekty utworzone przez promienie lasera są wykonane z żywicy światłoutwardzalnej. Innym przykładem jest spiekanie laserowe, w którym wiązka światła spieka ciągłą warstwę proszku wylanego na stół. Istnieje również FDM (Fused Deposition Modeling). Metoda ta polega na stapianiu materiału w głowicy drukarki, a następnie przeciskaniu go przez dyszę. Po pewnym czasie – wraz ze spadkiem temperatury – twardnieje.

Drukarka 3D do Twojego domu

W ostatnim czasie technologia ta zaczyna przenosić się również do naszych domów. Jest to stosunkowo proste i pozwala na rozpoczęcie bardzo ciekawej przygody z drukiem 3D, bez wydawania dużych pieniędzy. Choć domowe drukarki znanych firm wciąż kosztują tysiące złotych, chińskie produkty były sprzedawane po stosunkowo niskich cenach na rynku, jak np. Drukarka Tronxy X1 plus koszty wysyłki to niecałe 500 zł.

Z punktu widzenia użytkowników domowych podstawowym rozwiązaniem będą urządzenia takie jak Skriware 2, który jest wart około 6600 zł. Szukając coraz doskonalszych modeli, możemy wydać tysiące, złotych.

Czy sama drukarka wystarczy?

Aby korzystać z takiego sprzętu potrzebujemy również filamentu. Jest to bardzo gruba linia, która topi się w głowicy drukującej i nakładana jest na wydruk w postaci cienkiej ciągłej ścieżki. Materiały do ​​druku sprzedawane są na wagę. Koszt zakupu jednego kilograma to około 70-90 zł. Same materiały są bardzo różne ze względu na rodzaj i specyfikację filamentu (np. ABS, PC czy PLA).

Rozpoczynając przygodę z drukowaniem 3D, sama drukarka i materiały eksploatacyjne będą jedynymi wydatkami, jakie musimy ponieść. Oprogramowanie można pobrać bezpłatnie z Internetu, a wiele gotowych projektów można również znaleźć w sieci.

Obecnie drukarki 3D są wykorzystywane przede wszystkim do pracy. Profesjonaliści chwalą sobie ich użyteczność przy tworzeniu projektów, a nawet gier komputerowych. Jeżeli jednak jesteś laikiem, a mimo to zastanawiasz się nad takim zakupem, to nie wahaj się dłużej. To świetne rozwiązanie, które można wykorzystać nawet do nauki. Gotowe projekty znajdziesz w sieci całkowicie za darmo. Kto wie, może to będzie przygoda, która odmieni Twoje życie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register