Elbląska Karta Miejska wymaga zmian. Nikogo to nie interesuje?
Podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta zapadnie decyzja w sprawie obniżenia cen biletów komunikacji miejskiej. Radni będą mieli do czynienia z dwoma, konkurencyjnymi projektami w tej sprawie. Jeden przygotował prezydent miasta, drugi radni PiS. Żaden z nich jednak nie rozwiązuje problemów Elbląskiej Karty Miejskiej.
Podczas sesji radni zdecydują o obniżeniu cen biletów komunikacji miejskiej. Niemal pewne jest, że radni PiS wycofają z porządku obrad projekt przygotowany przez prezydenta Witolda Wróblewskiego i wprowadzą w życie swoje rozwiązania.
Jednak zarówno projekt prezydenta miasta, jak i radnych PiS nie reformuje Elbląskiej Karty Miejskiej, dzięki której można również dokonywać płatności za bilety komunikacji miejskiej.
Na ten problem zwrócił uwagę radny Robert Turlej.
– Nie rozumiem dlaczego nie preferujemy mocniej płatności Elbląską Kartą Miejską. W Elblągu powinna funkcjonować większa ilość placówek, gdzie można kartę nabyć i ją doładować – mówi radny. – Teraz tych punktów nie jest zbyt dużo. Na osiedlu Zawada raptem dwa.
Radny Robert Turlej dodaje, że projekt prezydenta nie zakłada obniżki cen biletów kupowanych w aplikacjach mobilnych.
– Mówiłem o tym na Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych. Komisja też przegłosowała wniosek, który został przekazany do prezydenta, aby autopoprawką uwzględnił naszą propozycję – mówi radny.
Radny Robert Turlej wskazuje, że obecnie utrudniony jest dostęp do zakupu i doładowania kart EKM. Ponadto można doładować tylko kartę imienną, czyli przypisaną do konkretnej osoby.
– Powinniśmy wspierać nowe technologie i zachęcać mieszkańców do korzystania z aplikacji mobilnych. Jeśli chcemy zwiększyć liczbę pasażerów, musimy zastosować wszelkie ułatwienia. Dlatego też cena biletu jednorazowego przy płatności aplikacją mobilną powinna być takiej samej wysokości jak opłata za bilet promocyjny EKM – dodaje Robert Turlej.
Radny Robert Turlej dodaje, że karty EKM „na okaziciela” powinny mieć również możliwość doładowywania przez Internet. Teraz można to zrobić tylko w wytypowanych przez ZKM punktach sprzedaży.
– To pozwoli doładować EKM bardzo szybko, praktycznie w każdym miejscu i sytuacji, za pomocą smart fonu – wskazuje radny Turlej.
Jakie więc są propozycje zmian radnego Roberta Turleja?
Po pierwsze zmniejszenie ceny biletu jednorazowego przy płatności aplikacją mobilną do nowej ceny za przejazd promocyjny EKM. Po drugie zwiększenie dostępności kart EKM poprzez zwiększenie ilości punktów sprzedaży/doładowań a także możliwość zakupu karty EKM u kierowcy/motorniczego. Wdrożenie możliwości doładowania przez Internet dla kart EKM na okaziciela.
0 komentarzy