Elbląskie Muzeum ochroni czołg przed decyzją IPN?

Instytut Pamięci Narodowej domaga się, aby z Elbląga usunięto pomnik-czołg, który według Instytutu promuje ideologię komunistyczną. Elblążanie, także władze miasta, z taką decyzją nie chcą się pogodzić. Czołg jest elementem naszej miejskiej architektury i mieszkańcy miasta czują się z nim związani.

Stary czołg nie ma już żadnych oznaczeń. Kilka lat temu, przez sympatyków militariów został pomalowany na zielono. Przedtem był pokryty wieloma kolorami, miała to być pacyfistyczna wymowa. Praktycznie wszyscy elblążanie ten pomnik czołgu znają, i nikomu do głowy nie przychodzi nawet, aby kojarzył się komukolwiek z totalitarną ideologią.

Na razie czołg jest jeszcze bezpieczny. Jednak zmieni się to, gdy wejdzie w życie podpisana 17 lipca przez prezydenta nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Obejmuje ona zakazem nadawanie nazw propagujących totalitaryzm i reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, czyli np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny.

Przypomnijmy, że 8 obiektów z Warmii i Mazur jest na liście sowieckich pomników przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. W Elblągu są dwa takie obiekty – obelisk z czerwoną gwiazdą na terenie cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej oraz zielony czołg.

Dlatego władze miasta zwróciły się do dyrekcji Muzeum Archologiczno-Historycznego w Elblągu, aby czołg wciągnąć na listę eksponatów muzealnych.

– Urząd Miejski zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w tej sprawie. Dlatego postanowiliśmy niedawno przyjąć czołg na stan muzeum. Jest to więc obecnie obiekt muzealny na świeżym powietrzu. Nie planujemy go przenosić – mówi na łamach portelu Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Muzeum chce pomnik czołg odświeżyć i podświetlić. Podobno pozyskano już nawet sponsora, która chce sfinansować taką inwestycję.

O problemie elbląskiego czołgu pisaliśmy tu:

http://fakty.elblag.pl/zmiany-nazw-ulic-to-poczatek-wkrotce-trzeba-bedzie-usunacczolg-i-gwiazde/

Dodajmy, że tzw. ustawa dekomunizacyjna oraz działania Instytutu Pamięci Narodowej spowodowały kolejne napięcia na linii Warszawa-Moskwa. Rosjanie bardzo niechętnie patrzą na proces tzw. dekomunizacji przestrzeni publicznych w naszym kraju.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/elblaski-czolg-przyczyna-kryzysu-na-linii-moskwa-warszawa/

źródło: fakty.elblag.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register